Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie doraźnego Zespołu Problemowego RDS ds. zamówień publicznych

13-11-2018

W dniu 8 listopada 2018 r. w CPS „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie doraźnego Zespołu Problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. zamówień publicznych, któremu przewodniczyła Pani Dobrawa Biadun – Przewodnicząca Zespołu. Strona rządowa była reprezentowana przez Pana Artura Sobonia – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Pana Marka Chodkiewicza – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pana Huberta Nowaka p.o. Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych a także dyrektora Departamentu Prawnego UZP. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Polskich Kolei Państwowych S.A., Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Głównego Urzędu Statystycznego, GDDKiA.

Na początku posiedzenia Zespół przyjął Stanowisko w sprawie przedłużenia prac doraźnego Zespołu Problemowego do spraw zamówień publicznych. Zgodnie z uchwałą nr 7 Rady Dialogu Społecznego z dnia 14 grudnia 2015 r., zmienioną uchwałą Nr 17 z dnia 19 października 2016 r. Zespół został powołany na czas określony i miał zakończyć swoje prace z dniem 31 grudnia 2018 r. Jednym z celów działania Zespołu jest „zabezpieczenie interesów pracowników i pracodawców w nowej ustawie Prawo zamówień publicznych”. W związku z przedłużającymi się pracami nad nową ustawą regulującą zamówienia publiczne, ww. cel nie może być osiągnięty w określonym uchwałą terminie, stąd członkowie doraźnego Zespołu ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego zwracają się z wnioskiem do Prezydium RDS o przedłużenie prac Zespołu o kolejny rok, tj. do 31 grudnia 2019 r.

Następnie rozpoczęła się dyskusja z udziałem wszystkich zaproszonych stron na temat sytuacji na rynku zamówień publicznych w obszarze branży budowlanej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki waloryzacji umów. Problemem jest gwałtowny spadek rentowności kilkuletnich kontraktów. Przyczynił się do tego wzrost cen materiałów i usług, którego nie można kompensować realną indeksacją kontraktów. Firmy narzekają, ze wskaźniki GUS nie odzwierciedlają faktycznego skoku cen. Mimo wielu spotkań branży ze stroną rządową nie wypracowano satysfakcjonujących strony rozwiązań. Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych

Ponieważ prowadzone rozmowy nie doprowadziły do porozumienia, Minister Marek Chodkiewicz zaproponował, aby w III dekadzie listopada br. zebrała się w Ministerstwie Infrastruktury Rada Ekspertów Zespołu ds. zamówień publicznych.

Przewodnicząca Zespołu zaproponowała, żeby na początku grudnia odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. zamówień publicznych, na którym omówiono by aspekt społeczny, związany z ochroną wykonawcy przed stratami, jakie może ponieść w przypadku zamówienia wieloletniego, w związku z podwyższeniem m.in. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które stanowi element kosztów jego realizacji. Zaproszeni zostaliby przedstawiciele GDDKiA, PKP S.A. żeby porozmawiać o klauzulach umów zatrudnienia.

Na zakończenie posiedzenia zaproponowano podjęcie przez Zespół stanowiska zachęcającego, do wypracowania w trybie pilnym rozwiązania, które umożliwiłoby wprowadzanie mechanizmów waloryzacyjnych w istniejących już kontraktach.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: