Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Powszechna ratyfikacja Konwencji nr 182 dotyczącej zakazu i natychmiastowych działań na rzecz eliminowania najgorszych form pracy dzieci, z 1999 r. i Międzynarodowy Rok na rzecz Eliminacji Pracy Dzieci

29-01-2021

Od początku swojego istnienia MOP działa na rzecz zniesienia pracy dzieci. Już pierwsze konwencje dotyczyły minimalnego wieku dopuszczenia dzieci w różnych sektorach gospodarki i szczególnych warunków pracy młodocianych. Natomiast przyjęta przez MOP w 1999 r. Konwencja nr 182 dotycząca eliminowania najgorszych form pracy dzieci doczekała się ratyfikacji przez wszystkie państwa należące do MOP. Ostatnim ratyfikującym Konwencję państwem było Królestwo Tonga, które w październiku 2020 r. przekazało Dyrektorowi Generalnemu MBP informacje o ratyfikacji. Konwencja nr 182 jest pierwszym aktem MOP powszechnie ratyfikowanym przez członków Organizacji.

Kolejnym krokiem podjętym przez Organizację jest ustanowienie 2021 Międzynarodowym Rokiem na rzecz Eliminacji Pracy Dzieci.Głównym zadaniem na ten rok jest nakłonienie rządów do podjęcia działań niezbędnych do osiągnięcia celu 8.7. Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 (cel 8.7.: podjąć natychmiastowe i efektywne środki, by wyeliminować przymusową pracę, współczesne formy niewolnictwa i handel ludźmi; zakazać i wyeliminować najgorsze formy pracy dzieci, w tym rekrutację i wykorzystywanie dzieci-żołnierzy; do 2025 roku wyeliminować pracę dzieci we wszystkich jej formach). MOP ma nadzieję, że wydarzenia organizowane w związku z obchodami Międzynarodowego Roku na rzecz Eliminacji Pracy Dzieci zwiększą wyczulenie społeczeństw na problem, który dotyka średnio co 10. dziecko. Jak wskazuje MOP, mimo że w ostatnim dziesięcioleciu zatrudnienie dzieci spadło o 38%, to nadal 152 miliony dzieci są przymuszane do pracy, zaś pandemia COVID-19 znacznie pogorszyła sytuację wielu z nich. Głównie w krajach Afryki i Azji dzieci, by pomóc swoim rodzinom, pracują w szwalniach, na plantacjach tytoniu czy w kopalniach – nieraz ryzykując zdrowiem i życiem (prawie połowa wszystkich przymuszanych do pracy dzieci wykonuje zadania uznane za niebezpieczne dla ich zdrowia lub życia).

– W społeczeństwie nie ma miejsca na pracę dzieci – powiedział Guy Ryder, Dyrektor Generalny MBP. Okrada się je z przyszłości, utrzymując zjawisko biedy. Ponieważ pandemia COVID-19 może zniszczyć wypracowywane przez lata postępy, nasze działania są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Wydarzenia organizowane w trakcie Międzynarodowego Roku na rzecz Eliminacji Pracy Dzieci są ważnym etapem w przygotowaniach do przyszłorocznej 5. światowej konferencji poświęconej pracy dzieci.

Więcej informacji znajduje się pod linkiem: https://endchildlabour2021.org/

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: