Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

12-05-2021

Informacja Ministerstwa Finansów na temat Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-2024 oraz dyskusja dotycząca przyjęcia wspólnego stanowiska stron w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa była przedmiotem posiedzenia zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Spotkanie odbyło się 10 maja 2021 r. i przebiegało w formie wideokonferencji. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowała Barbara Socha – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wiceminister P. Patkowski poinformował, że Wieloletni Plan Finansowy Państwa posłuży do przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2022 r. Jego elementem jest Aktualizacja Programu Konwergencji (APK). W dokumencie zaproponowano, że inflacja w 2021 roku prognozowana jest na poziomie 3,1 proc., w 2022 r. - 2,8 proc., 2023 r. w wysokości 2,6 proc. Ponadto oczekuje się, że tempo wzrostu realnego PKB w 2021 r. osiągnie 3,8%, a w 2022 r. wyniesie 4,3%. Przewiduje się, że relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB wzrośnie w 2021 r. do 60,0%, a następnie będzie się stopniowo obniżać, osiągając 57,9% na koniec 2024 r.  Wiceminister P. Patkowski wskazał, że silny wpływ na PKB  a tym samym na finanse publiczne będzie miała konsumpcja prywatna. Istotnym składnikiem wzrostu będą też inwestycje publiczne. Zaznaczył, że wydatki na obronę powinny być poza unijnymi regułami fiskalnymi. Odnosząc się do kwestii podatku CIT i VAT poinformował, że resort nie przewiduje podwyżki tych podatków.

W dalszej części spotkania strona społeczna odniosła się do przedstawionego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2021-2024 oraz rozpoczęła wstępną dyskusję dotyczącą  propozycji wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej, wzrostu minimalnego wynagrodzenia oraz emerytur i rent z FUS.

Uzgodniono, że 12 maja br. odbędzie się dalsza kontynuacja dyskusji dotycząca wypracowania wspólnego stanowiska partnerów społecznych w sprawie wysokości płacy minimalnej i wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
Ponadto również tego samego dnia odbędzie się wspólne posiedzenie zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz ds. ubezpieczeń społecznych poświęcone dyskusji na temat wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2022 r.
 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: