Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego

14-05-2021

Informacja na temat wyników prac Zespołu negocjacyjnego „praca” w części dotyczącej pracy zdalnej oraz informacja Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca ostatecznej wersji oraz mechanizmów wdrażania Krajowego Planu Odbudowy były przedmiotem posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego pod przewodnictwem Jarosława Gowina – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Spotkanie odbyło się 13 maja 2021 r. i przebiegało w formie wideokonferencji. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowali: Iwona Michałek Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Olga Semeniuk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Waldemar Buda Sekretarz Stanu Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pani Minister Iwona Michałek – Przewodniczącą Zespołu negocjacyjnego „praca” przekazała informacje o wynikach negocjacji dotyczących pracy zdalnej. Osiągnięto porozumienie w wielu istotnych kwestiach między innymi takich jak: definicja pracy zdalnej, zlecania pracownikowi pracy zdalnej, rezygnacji z pracy zdalnej czy dostarczania materiałów i narzędzi do pracy. Kwestie sporne, w których nie ma porozumienia dotyczą między innymi trybu wprowadzania pracy zdalnej, częstotliwości pracy zdalnej, pracy incydentalnej oraz zapewnienia mebli do pracy. W związku z powyższym zaproponowała przygotowanie przez stronę rządową kompromisowego projektu zmian w Kodeksie pracy i rozpoczęcie dalszych prac legislacyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zapewniła jednocześnie, że wszystkie uzgodnione w ramach Zespołu kwestie zostaną uwzględnione w projekcie. W trakcie dyskusji przedstawiciele strony związkowej podkreślali, że projektowane przepisy miały być elementem negocjacji nad umową społeczną a nie cząstkowym porozumieniem. Ustalono, że na początku czerwca odbędzie się posiedzenie Prezydium RDS poświęcone podsumowaniu dotychczasowych rozmów prowadzonych w zespołach negocjacyjnych.

Następnie Waldemar Buda Sekretarz Stanu Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawił informację dotyczącą ostatecznej wersji oraz mechanizmów wdrażania Krajowego Planu Odbudowy. Odniósł się również do wystąpienia organizacji dotyczącego udziału partnerów społecznych w procesie zarządzania i monitorowania Planu. Ustalono, że MFiPR zaproponuje zasady włączenia do Komitetu Monitorującego KPO przedstawicieli organizacji wchodzących w skład RDS. Ponadto poinformował o pracach analitycznych jakie trwają w MFiPR nad ustawą wdrażającą KPO. Zadeklarował szerokie konsultacje ww. ustawy, również w ramach Rady Dialogu Społecznego.

W sprawach bieżących uzgodniono, że posiedzenie planarne Rady odbędzie się 20 maja br., a jego tematem przewodnim będzie program Polski Ład.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: