Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 30 czerwca 2021 roku, w formie wideokonferencji, odbyło się wznowione posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego z dnia 15 czerwca 2021 r. Posiedzenie prowadził Pan Leszek Miętek Przewodniczący Zespołu.
W trakcie spotkania zostały omówione m.in. następujące tematy:
Omówienie kwestii wsparcia antykryzysowego państwa w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 na wybrane przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego.
Uwzględniając aktualną sytuację, strona pracowników i strona pracodawców Zespołu zwróciła się do strony rządowej z wnioskiem o uruchomienie pomocy państwa dla przedsiębiorstw sektora odzieżowego, która ochroni firmy przed upadłością a pracowników przed utratą zatrudnienia.
Przyjęcie stanowiska Zespołu w sprawie pomocy państwa dla przedsiębiorstw których przedmiot działalności określony jest wyszczególnionymi w Stanowisku kodami PKD.
Strona pracowników i strona pracodawców Zespołu wnioskuje o podjęcie przez stronę rządową pilnych działań w tym zakresie i przedstawienie Radzie Dialogu Społecznego informacji o planowanych formach wsparcia przemysłu lekkiego.
Przyjęte Stanowisko przekazane zostanie do Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina z wnioskiem o jego procedowanie przez rząd.
Kolejnym omawianym tematem była Transformacja energetyczna Polski pod względem rozwoju OZE.
W dyskusji głos zabierali: przedstawiciel Federacji Przedsiębiorców Polskich Pan Jerzy Kozicz, Pan Sławomir Centkowski, Pan Dariusz Potyrała, przedstawiciele strony rządowej: Pan Robert Tomanek Podsekretarz Stanu w MRPiT, Pan Zbigniew Gryglas Podsekretarz Stanu w MAP oraz Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w MFiPR.
Przyznano, że coraz więcej mówimy o zielonej energii, która jest korzystna dla środowiska naturalnego, a w dodatku tańsza. Ze względu na rosnące ceny prądu i postulaty ekologów, perspektywa korzystania z OZE wydaje się coraz bardziej kusząca.Korzystanie z OZE ma wiele zalet, dlatego państwa próbują podnieść ich udział w krajowej produkcji energii elektrycznej.Według Federacji Przedsiębiorców Polskich, polityka energetyczna Polski do roku 2040 została błędnie skonstruowana. W tym względzie jest ogromny potencjał do poprawy i znaczącej zmiany podejścia rządu do transformacji energetycznej. Od kształtu miksu energetycznego Polski zależy konkurencyjność całej gospodarki i szeroko pojętego przemysłu, a nie tylko energochłonnego. Firmy oczekują przyrostu nakładów na lądową energetykę wiatrową, która produkuje prąd najtaniej. Jednorazowa inwestycja w wystawienie wiatraka przy wieloletnich, dużych oszczędnościach w zakupie energii staje się bardzo atrakcyjna – m.in. dlatego firmy chcą własnych OZE.
Był też głos przeciwny budowie wiatraków. Pan Sławomir Centkowski stwierdził, że budowa wiatraków ma negatywne oddziaływanie na życie ludzkie.
Na zakończenie stwierdzono, że dyskusja jeszcze nie zakończyła tego tematu i jest początkiem do dalszej dyskusji w poszukiwaniu kompromisu do rozwoju OZE.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego