Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

21-10-2021

Z udziałem Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej 19.10.2021 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy. Ponadto stronę rządową reprezentowali: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz dyrektorzy właściwych departamentów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W pierwszej części spotkania min. J. Ozdoba, poinformował, że w resorcie prowadzone są prace związane z analizowaniem uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Odnosząc się do uchwały nr 100 strony społecznej Rady z dnia 21 września 2021 r., zadeklarował, że do zawartych w uchwale postulatów odniesie się pisemnie. Ponadto zostanie zorganizowane robocze spotkanie poświęcone dyskusji na ten temat.

W drugiej części spotkania omówiono sytuację w przemyśle motoryzacyjnym. Przedstawiciele organizacji reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego w swych wypowiedziach podkreślali, że zerwanie łańcucha dostaw, brak  dostępności części i komponentów jest poważnym zagrożeniem dla działania branży. Problem przestojów w przemyśle motoryzacyjnym ma charakter globalny, jednak w wielu krajach wprowadzono programy pomocowe. Partnerzy społeczni przyjmując stanowisko w sprawie przemysłu motoryzacyjnego zwrócili się do rządu z wnioskiem o pilne wypracowanie i uruchomienie Programu pomocy i ochrony miejsc pracy i wynagrodzeń dla przedsiębiorców i pracowników przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Podkreślili, że przemysł motoryzacyjny to prawdziwe koło zamachowe polskiej gospodarki i drugi największy sektor w polskim przetwórstwie przesyłowym.Wszystkie strony zgodnie stwierdziły, że tematem w celu wypracowania rozwiązań systemowych powinien zająć się  Trójstronny Zespół Branżowy ds. Przemysłu Motoryzacyjnego.

Trzecim tematem jaki był omawiany podczas posiedzenia Zespołu  wniosek strony pracowników i strony pracodawców - w sprawie zmiany ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wniosek dotyczył ustalenia minimalnej wielkości dotacji budżetowej do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 30% kosztów realizacji zadania. Odniesiono się przy tym do przyjętej w lutym br. przez Radę Ministrów Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030, której głównym celem jest włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe. Zdaniem partnerów społecznych takiego celu nie da się zrealizować bez zwiększenia środków budżetowych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: