Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 27 maja 2009 roku - w Muzeum Gazownictwa w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja z okazji 15-lecia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych "Dialog społeczny - sztuka osiągania kompromisu w zjednoczonej Europie", zorganizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Konferencja była okazją do obchodów 15. rocznicy utworzenia Trójstronnej Komisji, będącej najważniejszym w Polsce forum dialogu społecznego prowadzonego dla godzenia interesów pracowników, interesów pracodawców oraz dobra publicznego, a także wymiany poglądów na temat funkcjonowania Rad Społeczno-Gospodarczych z państw członkowskich Unii Europejskiej, tradycji prowadzenia dialogu społecznego w poszczególnych krajach, możliwości bliższej współpracy, problemów, z jakimi się borykają, oraz ich przyszłości.
Konferencję otworzyli Pan Waldemar Pawlak, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Przewodniczący Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych oraz Pani Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej.
W swoim wystąpieniu, Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że Komisja Trójstronna zapisała piękną kartę w historii przemian ustrojowych w Polsce, zaś jej działalność to 15 lat zorganizowanej i bardzo owocnej współpracy partnerów społecznych i rządu. Według niego niezwykle ważnym osiągnięciem Komisji było porozumienie w sprawie pakietu antykryzysowego, które zostało zawarte 15 maja 2009 r. Wyraził nadzieję, że znaczenie Komisji Trójstronnej zwłaszcza w tych trudnych czasach będzie rosło, bowiem na czas kryzysu potrzebne są konkretne działania, które pozwolą rozwiązać kluczowe sprawy pracowników, pracodawców oraz rządu.
Pani Minister Jolanta Fedak zaznaczyła, że dla niej jako Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Trójstronna Komisja ma szczególne znaczenie, ponieważ jej zadaniem jest ocena kierunków zmian dokonywanych w obszarze polityki gospodarczej i społecznej, czy kształtowanie zasadniczych proporcji makroekonomicznych, zaś wiele z dokonywanych ustaleń i uzgodnień znajduje się w kompetencjach resortu pracy i polityki społecznej. Przypomniała, że rok 2008 był bardzo burzliwy z uwagi na negocjacje nad ustawą o emeryturach pomostowych oraz podkreśliła, że Komisja Trójstronna i zasada trójstronności sprawdza się nie tylko w rozładowywaniu konfliktów, ale przede wszystkim przy konstruowaniu wielu ustaw i to dzięki niej możliwe jest współdecydowanie partnerów społecznych w sprawach kluczowych dla państwa i dla nich samych, gdyż mechanizmy dialogu stwarzają możliwości budowania szerokiego konsensusu społecznego wokół podstawowych wartości i kwestii fundamentalnych.
Następnie goście zagraniczni: Pan Staffan Nilsson, Przewodniczący Grupy III – różne interesy, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Pan Armindo Silva, Dyrektor Dyrektoriatu F – Dialog społeczny, prawa socjalne, warunki pracy, dostosowanie do zmiany, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Socjalnych i Równości Szans, Komisja Europejska, Pan Kari Tapiola, Zastępca Dyrektora Generalnego, Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowej Organizacji Pracy - zaprezentowali rekomendacje dla prowadzonego w Polsce dialogu z perspektywy reprezentowanych instytucji, podkreślając konieczność nieustannego wzmacniania instytucji dialogu i prowadzenia bliskiej współpracy z organizacjami międzynarodowymi.
W dalszej części konferencji - w poszczególnych panelach, prelegenci przedstawili m.in. historię zinstytucjonalizowanego dialogu społecznego w Polsce oraz wpływ funkcjonowania Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych na jego rozwój, omówili wpływ transformacji systemowej na stosunki przemysłowe i doświadczenia krajowych instytucji w budowie i prowadzeniu dialogu społecznego, zaprezentowali dotychczasowy dorobek Rad Społeczno-Gospodarczych takich krajów, jak Bułgaria, Węgry, Francja i Włochy i plany na przyszłość, a także odnieśli się do sposobów postrzegania przyszłości dialogu społecznego i obywatelskiego w zjednoczonej Europie – trendy i rekomendacje na przyszłość (przedstawiciele BusinessEurope, ETUC, CEEP orazMiędzynarodowego Stowarzyszenia Rad połeczno-Gospodarczych i Podobnych Instytucji - AICESIS).
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele rządu, przedstawiciele organizacji partnerów społecznych, środowisk naukowych a także przedstawiciele instytucji i organizacji międzynarodowych.
Wśród obecnych na uroczystości byli m.in.: Michał Boni, Minister -członek Rady Ministrów, b. Minister Pracy i Polityki Społecznej w 1991 r., prof. Jerzy Hausner, b. Minister Pracy i Polityki Społecznej w latach 2001-2005, Longin Komołowski, b. Minister Pracy i Polityki Społecznej w latach 1997-2001, Andrzej Malinowski, Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, Wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji, Henryka Bochniarz, Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Wiceprzewodnicząca Trójstronnej Komisji, Pan Jerzy Bartnik, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji, Wiesław Siewierski, Przewodniczący Forum Związków Zawodowych, Wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji, Zbigniew Żurek, Wiceprezes Business Centre Club, Wiceprzewodniczący Trójstronnej Komisji, prof. Lena Kolarska-Bobińska, Patrick Venturini, Sekretarz Generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Rad Społeczno-Gospodarczych i Podobnych Instytucji (AICESIS) oraz wielu innych. Galeria zdjęć
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego