Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Informacja z posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Chemicznej
w dniu 21 czerwca 2011 r.
Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Chemicznej odbyło się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A., Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., Polskiego LNG S.A.
Przedstawiciele Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., Polskiego LNG S.A. oraz Ministerstwa Gospodarki zaprezentowali aktualny stan realizacji dywersyfikacji i dostaw gazu dla Wielkiej Syntezy Chemicznej oraz dostęp przemysłu chemicznego do gazu spotowego, natomiast przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska omówili nowe regulacje w UE i Polsce mające istotny wpływ na przemysł chemiczny, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla branży w związku Dyrektywą EU-ETS /handel emisjami CO2/. Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zaprezentowali również stanowisko resortu w odniesieniu do energetyki przemysłowej, w tym brak ulg w zakresie CO2.
Następnie przedstawiciele Zarządów Spółek WSCh /pracodawców/, związków zawodowych oraz strony rządowej dokonali bieżącej oceny sytuacji w branży chemicznej, zaś Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło:
- Informację na temat sytuacji w najważniejszych spółkach przemysłu chemicznego w Polsce,
- Informację o planowanych działaniach prywatyzacyjnych branży chemicznej (I i II grupy WSCh).
Członkowie Zespołu Trójstronnego zapoznali się z wnioskiem strony związków zawodowych o powołanie tzw. podstolika dla sektora paliwowego i uzgodnili, że złożony przez stronę związków zawodowych postulat zostanie dokładniej przeanalizowany, a decyzja w tej sprawie przedstawiona wnioskodawcom.
Uczestnicy posiedzenia szczególną uwagę zwrócili na omówienie problematyki dywersyfikacji gazu, w tym na budowę nowych połączeń gazociągowych – ich stanu realizacji i planowanych terminów uruchomienia. Aktualna sytuacja w tym zakresie stwarza możliwości już teraz przedsiębiorstwom Wielkiej Syntezy Chemicznej na rozpoczęcie rozmów i planowanie swoich kontraktów gazowych z dostawcami wewnętrznymi i zagranicznymi. Przedsiębiorstwa chemiczne zdają sobie sprawę z tego, że wiąże się to zarówno z uniezależnieniem od jedynego krajowego dostawcy, jak i przejęciem na siebie ryzyka handlowego i prowadzenia samodzielnej gry rynkowej.
Zapoznano się z bieżącymi pracami strony rządowej oraz organizacji pracodawców w zakresie nowych uregulowań UE oraz konsekwencji jakie będą wynikały dla polskiej branży chemicznej, bowiem regulacje te niekorzystnie mogą stawiać polskie przedsiębiorstwa chemiczne wobec takich samych firm zachodniej Europy. Ważne są także prace nad polskimi uregulowaniami, które zdaniem pracodawców i związków zawodowych, powinny uwzględniać interes krajowych przedsiębiorstw chemicznych i ich konkurencyjność rynkową.
Uczestnicy posiedzenia pozytywnie ocenili kondycję ekonomiczno-finansową krajowych spółek przemysłu chemicznego oraz stan działaniach prywatyzacyjnych w tej branży chemicznej.
Warszawa, dnia 22 czerwca 2011 r.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego