Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Projekt ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz kwestie wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. były głównymi tematami obrad Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w dniu 27 czerwca br. W obradach, którym przewodniczył Wicepremier Waldemar Pawlak udział wzięli przedstawiciele resortów: finansów, gospodarki, kultury, zdrowia, spraw wewnętrznych, rozwoju regionalnego, skarbu państwa, nauki i szkolnictwa wyższego oraz rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt ustawy o działalności kulturalnej przybliżyli przedstawiciele resortu kultury. Projekt tworzy m.in. nowy system działalności kultury i wprowadza podział na instytucje artystyczne i kultury, jak również kontrakty sezonowe. Nową zmianą jest również tryb działalności rejestrów, uproszczający procedury. Zdaniem strony związkowej, projekt zbyt głęboko ingeruje w postanowienia Kodeksu pracy. Cała grupa zawodowa objęta będzie rozwiązaniami, które mają słaby poziom ochrony prawnej – umowy na czas określony. Przywołano opinie Sądu Najwyższego i Biura Analiz Sejmowych, zgodnie z którymi projekt ustawy w sposób niezgodny z prawem europejskim reguluje kwestie zatrudnienia pracowników kultury w oparciu o umowy na czas określony, ustanawiając zakaz zatrudnienia pracowników artystycznych przez pierwszych kilka lub kilkanaście lat pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Zdaniem pracodawców różnicowanie uprawnień jest wpisane w logikę prawa pracy z uwagi na specyfiką zadań. Pracownicy kultury mają dodatkowe uprawnienia wpisane w projekt, natomiast sama ustawa ma służyć wzmocnieniu instytucji kultury, wprowadza stabilizację i wyposaża artystę w możliwości wyboru.
W sprawie wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. informację z posiedzeń Zespołów: ds. budżetu wynagrodzeń i spraw socjalnych oraz ds. ubezpieczeń społecznych przedstawił Zbigniew Kruszyński - NSZZ „Solidarność”. Posiedzenia w dniu 16 czerwca br. odbywały się zgodnie z art. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Podczas spotkań strona rządowa przedstawiła propozycje Rady Ministrów, zgodnie z którymi:
• w roku 2012 minimalne wynagrodzenie wyniesie 1500 złotych. Kwota ta utrzymuje relację do prognozowanego średniego wynagrodzenia na przyszły rok na poziomie 41,4%;
• wskaźnik waloryzacji wzrostu emerytur i rent w 2012 roku wzrośnie o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zwiększonym o 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w bieżącym roku.
Strona związkowa uznała propozycje rządowe za niewystarczające, gdyż nie rekompensują one strat będących wynikiem inflacji, szczególnie w odniesieniu do osób pobierających najniższe świadczenia.
Ustalono, że najbliższe posiedzenie plenarne Komisji poświęcone dyskusji nt. płacy minimalnej i wskaźnikowi wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2012 odbędzie się do dnia 15 lipca br.
Bezpośrednio przed posiedzeniem plenarnym odbyło się posiedzenie Prezydium TK.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego