Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 21 czerwca 2011 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego, na którym omawiano następujące tematy:
1. Proces prywatyzacji KWB „Konin” S.A. i KWB „Adamów” S.A.;
2. Spory zbiorowe w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział KWB Bełchatów i Oddział KWB Turów;
3. Przebieg reorganizacji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.;
4. Realizacja procesu inwestycyjnego w PGE S.A.
Przedstawiciele organizacji związkowych branży węgla brunatnego ponownie wnioskowali o pisemną informację od MSP w sprawie przebiegu procesu prywatyzacji Kopalń Węgla Brunatnego Adamów i Konin. Domagali się od Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. przedstawienia pisemnego planu polityki płacowej w Grupie związkom zawodowym. Wyjaśniano także kwestie dotyczące możliwości przyśpieszenia realizacji procesów inwestycyjnych m.in. w Elektrowni Turów, Elektrowni Opole, Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, nowego złoża węgla brunatnego Złoczew. Ustalono, że Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. poinformuje członków na następnym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego na temat strategicznych inwestycji w branży.
Nie znalazła akceptacji strony pracodawców propozycja strony związkowej dotycząca podpisania Protokołu dodatkowego do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zakładów Górniczych Węgla Brunatnego z 13.02.1992 roku. Współprzewodniczący Zespołu Trójstronnego reprezentujący stronę pracodawców – Pan Stanisław Żuk wyraził opinię, że wobec zdezaktualizowania się od 1992 roku wielu przepisów prawa - Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy wymaga wspólnego ze stroną związkową negocjowania jego zmiany w całości również z podpisaniem Protokołu - załącznika będącego wykazem firm, które ten PUZP obejmuje. Zapewnił, że przy procedowaniu nie zostaną naruszone umowy gwarancyjne i transferowe i przy dobrej woli stron zmiany do tego dokumentu powinny zostać wynegocjowane w ciągu dwóch – trzech miesięcy.
Ustalono, że w najbliższym czasie związki zawodowe prześlą e-mailem do Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. pytania – zagadnienia, na które odpowiedzi zostaną przekazane zainteresowanym i Zespołowi Trójstronnemu.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego