Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, wskaźnik wzrostu wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2012 r. oraz informacja o pracach nad budżetem państwa na 2012 rok były głównymi tematami posiedzenia Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w dniu 11 lipca br. W obradach, którym przewodniczył Wicepremier Waldemar Pawlak udział wzięli wiceministrowie resortów: pracy, finansów, skarbu państwa, edukacji, kultury, rozwoju regionalnego, zdrowia i rolnictwa.
Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował, że rząd zaproponował, aby wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej w 2012 r. nie były waloryzowane, natomiast wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniosła 1500 zł. Propozycja nie zyskała akceptacji strony związkowej, tym samym Komisja nie zawarła porozumienia.
Jak poinformował Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, wobec braku zgody TK na przyspieszony tryb, prace nad budżetem państwa przebiegają zgodnie z harmonogramem wynikającym z ustaw oraz w oparciu o wskaźniki i założenia przyjęte przez Radę Ministrów, które zostały przekazane partnerom społecznym. Obecnie oczekuje na opinię Komisji w sprawie założeń, przekazanych w kwietniu.
W związku z zarzutem partnerów społecznych, że wadliwie przeprowadzono proces konsultacji nad budżetem państwa na 2012 roku, a partnerzy społeczni pozbawieni zostali możliwości pierwszego etapu konsultacji, Ministerstwo Finansów przedstawi harmonogram oraz opinię prawną, a także status prawny opinii, które już wpłynęły.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego