Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społeczno-Gospodarczych, Restrukturyzacji Górnictwa i Przetwórstwa Siarki odbyło się w dniu 21 października 2011 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawiciele związków zawodowych organizacji pracodawców.
Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i NFOŚiGW omówili działania jakie podjęto w latach 2008 – 2011 nad wypracowaniem skutecznych rozwiązań udzielania dotacji okołobudżetowej dla następujących przedsiębiorstw siarkowych: Kopalni Siarki „Machów” S.A. oraz Kopalni i Zakładów Przetwórstwa Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu, prowadzących prace likwidacyjno - rekultywacyjne w dawnym zagłębiu siarkowym.
Aktualnie zawierane przez jednostki górnictwa siarki umowy z NFOŚiGW zapewniają płynne finansowanie oraz stabilne wykonywanie zakresu prac.
Przyjęte programy likwidacji zakładów górniczych dla KS „Machów” S.A. oraz KiZPS „Siarkopol” w Tarnobrzegu zakładają zakończenie prac z końcem 2015 r.
Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki omówili prace oraz trudności związane z nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki.
Prezesi Kopalni i Zakładów Przetwórstwa Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu oraz Kopalni Siarki „Machów” S.A. przedstawili aktualną sytuację i problemy w zakładach. Zwrócili uwagę, że dzięki zawieranym umowom z NFOŚiGW prace przewidziane do finansowania przez tę dotację mogą przebiegać bez zakłóceń i zgodnie z przyjętymi harmonogramami.
Przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców, ze względu na zmiany jakie zaszły w wyniku restrukturyzacji i konsolidacji przedsiębiorstw siarkowych w latach 2002 – 2011, zaproponowali wprowadzenie zmian do Regulaminu Zespołu Trójstronnego.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego