Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 15 listopada br. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja "Czynniki zrównoważonego wzrostu w okresie pokryzysowym", zorganizowana przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) i polską prezydencję. W konferencji udział wzięli m.in. wicepremier i minister gospodarki – Pan Waldemar Pawlak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – Pan Radosław Mleczko.
Wicepremier Pawlak powiedział, że europejska gospodarka potrzebuje zrównoważonego wzrostu, opartego na wiedzy, innowacjach i umiejętnym korzystaniu z takich zasobów jak kapitał ludzki czy wspólny rynek. Podkreślił, że jednym z największych problemów UE dotyczących innowacyjności jest brak jednolitego patentu. - Prace w tym kierunku trwają już ponad 30 lat. Celem naszej prezydencji jest uzyskanie porozumienia politycznego w tym zakresie na posiedzeniu Rady ds. Konkurencyjności 5 grudnia 2011 r. ¬– dodał.
W opinii wicepremiera Pawlaka, aby osiągnąć zrównoważony wzrost Unia powinna mocniej rozwijać kontakty z krajami pozawspólnotowymi. – Do końca tego roku planujemy zawarcie porozumienia handlowego UE-Ukraina – powiedział. - Liczymy również na zakończenie negocjacji w sprawie akcesji Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). – dodał.
Podkreślił, że tzw. „pakiet antykryzysowy” który pomógł polskiej gospodarce uniknąć spowolnienia ekonomicznego bazował w dużej mierze na pracach Komisji Trójstronnej i opiniach uzyskanych od organizacji pracodawców i związków zawodowych. – Dlatego przygotowując nowe rozwiązania legislacyjne warto konsultować je z grupami, których dotyczą – zauważył.
Pan Radosław Mleczko nadmienił, że jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej zapisanych w Strategii "Europa 2020", warunkujących trwały i zrównoważony rozwój jest wzrost wskaźnika zatrudnienia. Realizacja koncepcji zrównoważonego rozwoju to obowiązek wszystkich partnerów lokalnych i regionalnych – rządu, samorządu, biznesu, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych, środowisk twórczych, partii politycznych. Konieczna jest konsekwentna budowa coraz lepszych konkretnych mechanizmów partnerstwa, związanego z tworzeniem rozwiązań sprzyjających włączeniu partnerów społecznych w rozwiązania stymulujące zrównoważony rozwój, a będące odpowiedzią na sytuacje kryzysowe. Inteligentny i zrównoważony wzrost gospodarczy będzie powodował także dynamiczne zmiany na rynku pracy. Zadaniem polityki zatrudnienia będzie zatem bieżące odpowiadanie na te potrzeby, poprzez dostarczanie pracownikom coraz to nowych umiejętności, które będą odpowiadać wymaganiom stawianym w nowych miejscach pracy.
Pan Staffan Nilsson, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) zauważył, że Polska posiada stabilną gospodarkę która jako jedna z nielicznych może pochwalić się dodatnimi prognozami na rok 2012. - Kryzys strefy euro nie kończy się jednak na graniach unii walutowej, ale dotyczy wszystkich krajów członkowskich. Rozwiązanie go jest ważne dla każdego kraju UE – podkreślił.
W opinii przewodniczącego EKES największym wyzwaniem dla strefy euro jest obecnie przywrócenie wzrostu gospodarczego, co pozwoli odbudować zaufanie i optymizm Europejczyków. Jego zdaniem przyszły wzrost musi być zrównoważony i trwały. Nie da się go osiągnąć bez dialogu społecznego i uwzględnienia postulatów jak największej liczby grup społecznych.
Konferencja w dniu 15 listopada została poprzedzona nieformalnym spotkaniem przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego krajów UE, które odbyło się w dniu 14 listopada w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego