Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Odbyło się posiedzenie Zespołu TK ds. ubezpieczeń społecznych

09-03-2012

W dniu 7 marca 2012 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

W trakcie posiedzenia kontynuowana była, rozpoczęta na forum Zespołu w dniu 27 lutego br., dyskusji nad rządową propozycją podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku życia.

Posiedzeniu przewodniczył Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych.

W spotkaniu, oprócz statutowych członków Zespołu, udział wzięli:

 przedstawiciele Ministerstwa Finansów,

 przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

 przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,

 eksperci zaproszeni przez członków Zespołu.

Przewodniczący Zespołu poinformował członków Zespołu o dalszym trybie procedowania przedmiotowego projektu ustawy. Ustalono, że następne posiedzenie Zespołu odbędzie się w dniu 14 marca br.

Przedstawiciele strony związkowej ponownie zwrócili uwagę na przyjęty przez rząd tryb procedowania projektu ustawy. Wskazano, że nie doszło do konsultacji założeń projektu ustawy. Zmiana proponowana przez rząd powinna mieć charakter kompleksowy, a nie jednostkowy. Przedstawienie projektu założeń umożliwiło by wyspecyfikowanie obszarów, które powinny zostać równolegle uregulowane i to stanowiłoby podstawę do zreformowania systemu emerytalnego.

W ocenie strony związkowej rządowa propozycja nie jest żadną reformą systemu emerytalnego, tylko nowelizacją ustawy mającą na celu podniesienie wieku emerytalnego. Dlatego też rozmowy powinny dotyczyć obszaru zatrudnienia, demografii i uszczelnienia systemu ubezpieczeń społecznych, etc.

Ponownie, strona związkowa, podkreśliła konieczność przygotowania Strategii Demograficznej, która pozwoli na rzetelną ocenę przyszłej sytuacji społeczeństwa polskiego oraz podjęcie dyskusji na temat stabilności i zbilansowania systemu ubezpieczeń społecznych. Samo podniesienie wieku emerytalnego nie przyniesie oczekiwanych przez rząd skutków. Konieczna jest debata nad rozwiązaniami, które będą przyczyniały się do osiągnięcia w przyszłości równowagi FUS.

Aktualna sytuacja na rynku pracy nie przekonuje strony związkowej, że można podnieść wiek emerytalny. Najpierw trzeba stworzyć politykę społeczną, prorodzinną, zdrowotną, która będzie gwarantowała osobom pełne zabezpieczenie socjalne.

Przedstawiciel NSZZ „Solidarność” przedstawił wyniki badań sondażowych, które wskazują na to, że Polacy, jeśli będą mieli ku temu sprzyjające warunki, chcą dłużej pracować. Nieracjonalne, więc jest twierdzenie, że społeczeństwo polskie uchyla się od pracy.

Przedstawiciel PKPP Lewiatan powiedział, że w ocenie jego organizacji, pracownicy zbyt wcześnie odchodzą na emeryturę, co przyczynia się do złej kondycji FUS.

Przedstawiciel BCC powiedział, że choć reformę systemu emerytalnego, jego organizacja uznaje za konieczną, to powinna być ona poprzedzona w pełni świadomą dyskusją o całym systemie zabezpieczenia społecznego. Uznał także za niezbędne stworzenie programów obejmujących swym zakresem rynek pracy.

Kończąc posiedzenie, ustalono, że wszelkie materiały dotyczące przedmiotowego obszaru, będą w formie pisemnej wnioskowane przez stronę społeczną i w miarę możliwości przekazywane przez stronę rządową.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: