Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczen socjalnych w dniu 9 maja 2012 r.

15-05-2012

W dniu 9 maja 2012 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Posiedzeniu przewodniczył Pan Henryk Nakonieczny – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Porządek obrad obejmował:

Część I – posiedzenie Zespołu TK ds. ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych:

1. Dyskusja dotycząca mechanizmu ochrony odbiorców wrażliwych w krajach Unii Europejskiej – materiał przekazany przez Ministerstwo Gospodarki.

2. Przegląd transferów społecznych – kontynuacja dyskusji z dnia 1 marca br.

a) Stanowisko Związku Zawodowego Twórców Kultury wobec rządowego projektu ustawy o zm. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidującego ograniczenie przysługującego twórcom prawa do odliczania 50% kosztów uzyskania przychodu – dyskusja.

Część II – wspólne posiedzenie Zespołów: ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych i ds. polityki gospodarczej i rynku pracy:

3. Dyskusja nad tematami zgłoszonymi przez partnerów społecznych i MPiPS, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w ekspertyzie - ustalenie zakresu przedmiotowego ekspertyzy nt. płacy minimalnej.

Ministerstwo Finansów przedstawiło informacje dotyczącą prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poinformowało, że projekt ten jest po uzgodnieniach międzyresortowych, konsultacjach społecznych oraz po Komitecie Rady Ministrów i został rekomendowany Radzie Ministrów.

Następnie przedstawiciel Związku Zawodowego Twórców Kultury przedstawił Stanowisko FZZ wobec działań rządu RP zmierzających do pozbawienia polskich twórców prawa do odliczania 50% kosztów uzyskania przychodu.

Na forum zespołu nie udało się wypracować wspólnego stanowiska Zespołu w powyższej kwestii.

W dalszej części spotkania poruszono kwestię definicji odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. Partnerzy społeczni w Zespole ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych jednogłośnie opowiedzieli się za tym, aby ochrona przed ubóstwem energetycznym odbiorcy wrażliwego, zawarta w projektach ustaw: prawo energetyczne i prawo gazowe, była realizowana w oparciu o kryterium dochodowe, bez wymogu innych dysfunkcji społecznych.Ponadto uznali, że powinna być realizowana w ramach obecnie istniejącego systemu.

Następnie odbyło się wspólne posiedzenie Zespołów ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych i ds. polityki gospodarczej i rynku pracy w kwestii ustalenia zakresu przedmiotowego ekspertyzy nt. płacy minimalnej. Ustalono, że resort pracy przedstawi w ciągu miesiąca materiały jakimi dysponuje, a które wpisują się w tematykę zgłoszoną przez partnerów społecznych.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: