Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 18 maja 2012 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC. W spotkaniu udział wzięli: statutowi członkowie Zespołu oraz eksperci.
Stronę rządową reprezentowali: Pan Jacek Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pan Mariusz Haładyj – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Przedmiotem obrad były następujące kwestie:
1. Zadania dla Zespołu w kontekście ustaleń z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych (TK) z dnia 13 kwietnia br.
2. Inicjatywy dotyczące zmian w ustawie o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.
3. Rozpatrzenie wniosku strony samorządowej o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy zmierzającej do tego, aby samorządy jako największy pracodawca w Polsce, miały stałego przedstawiciela w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
4. Informacja Ministerstwa Gospodarki dotycząca prac nad Projektem założeń ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych.
Członkowie Zespołu odnosząc się do poszczególnych punktów porządku obrad uznali, że:
1. Rekomendowane przez partnerów społecznych tematy, z zakresu objętego kompetencjami Zespołu, do prac Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych – będą sukcesywnie szczegółowo omawiane w trakcie posiedzeń. Nie wykluczono także możliwości podjęcia współpracy z innymi zespołami problemowymi TK w sprawach wymagających obszerniejszego omówienia.
2. W celu usprawnienia prac nad zreformowaniem funkcjonowania Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych oraz wojewódzkich komisji dialogu społecznego, konieczne jest, zdaniem członków Zespołu, rozpoczęcie prac w tym zakresie, od profesjonalnego diagnozy obecnej sytuacji, co umożliwi konstruktywną ocenę oraz wyspecyfikowanie potencjalnych kierunków zmian. Zajmie się tym 4-osobowy Podzespół roboczy w skład, którego wchodzą:
• Pan Marcin Haładyj oraz Pan Marek Waleśkiewicz – reprezentujący stronę rządową w Zespole problemowym TK ds. rozwoju dialogu społecznego,
• Pani Dominika Staniewicz – reprezentująca stronę pracodawców,
• Pan Janusz Gołąb – reprezentujący stronę związkową.
Wyniki prac Podzespołu roboczego przedstawione zostaną członkom Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego do dalszej dyskusji.
3. Odnosząc się do ww. wniosku strony samorządowej stwierdzono, że zgodnie ze stanem faktycznym, w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, z głosem doradczym, udział biorą przedstawiciele samorządu terytorialnego wskazani przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Aktualnie są to 4 przedstawiciele KWRiST. Zespół ustalił, że nie widzi potrzeby innego uregulowania przedmiotowej kwestii. Przewodniczący Zespołu przekaże na najbliższym Prezydium TK stanowisko Zespołu w przedmiotowej sprawie.
4. Informację na temat projektu założeń ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych przedstawił Pan Minister Mariusz Haładyj. Dalsza dyskusja w tej sprawie odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Zespołu.
Ustalono, że następne posiedzenie Zespołu odbędzie się w dniu 15 czerwca br.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego