Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego - 15 czerwca 2012 r.

19-06-2012

W dniu 15 czerwca 2012 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC. W spotkaniu udział wzięli: statutowi członkowie Zespołu oraz eksperci. Stronę rządową reprezentowali:

• Pan Jacek Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej,

• Pan Mariusz Haładyj – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Przedmiotem obrad były następujące kwestie:

1. Przestrzeganie przez stronę rządową obowiązującego prawa w kontekście konsultacji społecznych,

2. Prace prowadzone przez Ministerstwo Gospodarki nad projektem założeń ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych.

3. Podjęto wstępną dyskusję na temat reprezentatywności.

Przedstawiciel FZZ poinformował uczestników spotkania o poruszonej podczas ostatniego posiedzenia Plenarnego Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych (14.06.2012 r.), kwestii naruszenia, przez resort zdrowia, obowiązujących zasad konsultacji społecznych przy pracach nad ustawą o działalności leczniczej. Chodziło o to, że przed upływem terminu konsultacji społecznych, w trybie określonym ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o organizacjach pracodawców, niemal identyczny projekt ustawy został skierowany do Parlamentu jako inicjatywa poselska, z pominięciem konsultacji społecznych.

Zdaniem przedstawiciela FZZ, Zespół problemowy TK ds. rozwoju dialogu społecznego powinien przekazać Marszałkowi Sejmu RP swoją dezaprobatę dla takiego postępowania. Takie samo przekonanie wyrazili przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i OPZZ.

Przedstawiciel OPZZ dodatkowo wskazał, że nie przeprowadzając konsultacji społecznych nad projektem poselskim Marszałek Sejmu złamała art. 34 Regulaminu Sejmu.

Pan Jacek Męcina zadeklarował przygotowanie, w imieniu ministra pracy stanowiska, w którym zawarta zostanie informacja dotycząca dezaprobaty partnerów społecznych wobec zastosowanego trybu procedowania projektu ustawy o działalności leczniczej.

Następnie przedstawiciele resortu gospodarki przedstawili swoje działania w obszarze prac prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki nad projektem założeń ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. Odnieśli się do przedstawionego członkom Zespołu materiału, wskazali możliwe metody deregulacji w odniesieniu do obowiązków informacyjnych - można je: zlikwidować, ograniczyć ich częstotliwość bądź zakres tematyczny, realizować je metodą elektroniczną, uprościć formularze lub zamieszczać je na stronie internetowej, ograniczyć obowiązek informacyjny do wskazania podmiotu, któremu już wcześniej zostały przekazane informacje danego rodzaju.

Zakres omawianych deregulacji dotyczył ustaw:

• o organizacjach pożytku publicznego,

• o związkach zawodowych,

• o organizacjach pracodawców,

• o CBA,

• o NIK,

• o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne,

• o działalności lobbingowej,

• o radiofonii i telewizji.

W trakcie wstępnej dyskusji na temat reprezentatywności, pojawił się temat związany z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz Listą Mediatorów Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Przedstawiciel NSZZ „Solidarność” zgłosił wniosek, aby Zespół zajął się sprawą sporu zbiorowego w firmie Enea.

Partnerzy społeczni nie byli zgodni, co do celowości takich działań. Przewodniczący Zespołu podkreślił, że obszar w jakim Zespół jest uprawniony do podejmowania działań jest ściśle określony przez Uchwałę nr 2 Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w sprawie regulaminu Komisji.

Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego (DDP) w MPiPS Marek Waleśkiewicz poinformował, że praktyka wskazuje na to, że pracodawcy coraz częściej nie chcą brać udziału w postępowaniach mediacyjnych prowadzonych zgodnie z trybem określonym ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Godzą się jedynie na dialog ze związkami zawodowymi poza trybem ustawowym. Tak właśnie się dzieje ostatnio w firmie Enea (o czym poinformowano już Wielkopolską WKDS), a wcześniej identyczna sytuacja wystąpiła w przypadku sporu zbiorowego toczącego się w Fiat Auto Poland S.A. oraz spółkach zależnych.

W toku dalszej dyskusji partnerzy społeczni zwrócili uwagę na to, że Lista Mediatorów Ministra Pracy i Polityki Społecznej jest nieaktualna. Zasugerowali, aby resort pracy podjął prace zmierzające do jej zaktualizowania.

Pojawił się problem odwoływania mediatorów nie pełniących swojej funkcji, w tym już nieżyjących lub nie popieranych przez organizację, która ich zgłosiła.

Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego przypomniał tryb powoływania mediatorów. W związku z tym zostanie skierowane do każdej z organizacji partnerów społecznych prośba o dokonanie stosownej korekty zgłaszanych na przestrzeni lat osób na Listę Mediatorów, co umożliwi resortowi pracy zaktualizowanie przedmiotowej Listy.

Jednocześnie przypomniano, iż ustawa mimo, że określa tryb wpisywania kandydatów na Listę Mediatorów, to przepisy nie przewidują odwoływania umieszczonych tam mediatorów.

Mając powyższe na uwadze partnerzy społeczni uznali, że kwestia ta powinna stać się przedmiotem dyskusji na jednym z kolejnych posiedzeń Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego.

Termin następnego posiedzenia tego zespołu ustalono na 11 lipca 2012 r.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: