Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Wspólne posiedzenie Zespołów problemowych TK: ds. ubezpieczeń społecznych oraz ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych

19-06-2012

W dniu 19 czerwca 2012 r. odbyło się wspólne posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych oraz ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

I część wspólnego spotkania prowadził Pan Henryk Nakonieczny – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych wspólnie z Panem Wojciechem Nagelem – pełniącym funkcję Przewodniczącego Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych pod nieobecność Pana Jana Klimka.

II części wspólnego posiedzenia przewodniczył Pan Jan Klimek.

W spotkaniu, oprócz statutowych członków Zespołu, udział wzięli:

 przedstawiciele Ministerstwa Finansów,

 przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

 przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,

 eksperci zaproszeni przez członków Zespołu.

Porządek obrad przewidywał następującą tematykę:

I część posiedzenia:

1. Zwiększenie wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2013 r. zgodnie z art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 1998 r., Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.).

II część posiedzenia:

2. Wniosek OPZZ w sprawie możliwości ratyfikacji dalszych części Konwencji MOP nr 102 z 1952 r. dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego (realizacja ustaleń z posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się w dniu 11 maja 2012 r.

I część posiedzenia.

Zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227):

 wskaźnik waloryzacji w 2013 r. to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w roku 2012 zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2012 r.,

 zwiększenie wskaźnika waloryzacji o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia jest przedmiotem corocznych negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych.

Strona rządowa zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2012 r.

Strona związkowa nie zaakceptowała rządowego przedłożenia. Opowiedziano się za waloryzacją nie niższą niż 50% realnego wzrostu płac w 2012 r.

Strona pracodawców:

• BCC, PKPP Lewiatan, ZRP – przychyliły się do przedstawionej przez stronę rządową propozycji zwiększenia wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2013 r.

• Pracodawcy RP – w związku z brakiem mandatu do zaakceptowania propozycji przedstawiciela rządu - stanowisko tej organizacji zostanie przekazane w terminie późniejszym.

Reasumując - partnerzy społeczni w trakcie posiedzenia Zespołów nie uzgodnili wysokości wzrostu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2013 r.

II część posiedzenia.

Pan Jan Guz – Przewodniczący OPZZ w odniesieniu do Konwencji MOP nr 102 z 4 czerwca 1952 r. wskazał jej części dotyczące świadczeń chorobowych, świadczeń w razie bezrobocia, świadczeń za wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz świadczeń w razie inwalidztwa, które zdaniem OPZZ wymagają ratyfikacji. Największy nacisk położył na ratyfikowanie części IV - Świadczenia w czasie bezrobocia – ponieważ jej ratyfikowanie wprowadziłoby gwarancje dla osób dotkniętych bezrobociem.

Zwrócił się do uczestników spotkania o przedstawienie przez Zespoły, Prezydium TK, stosownego wniosku w tej sprawie.

Do przedstawionego wniosku odnieśli się przedstawiciele związków związkowych i organizacji pracodawców oraz resortu pracy. Stwierdzono, że aby przystąpić do prac w tym zakresie koniecznym wydaje się kompleksowe przeanalizowanie skutków finansowych i społecznych przedmiotowej regulacji. Przedstawiciele resortu pracy poinformowali, że przed podjęciem decyzji o ratyfikacji konieczne jest dostosowanie polskiego prawa do postanowień dyskutowanych części Konwencji MOP nr 102.

Ustalono, że Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych, w imieniu obu Zespołów, skieruje do Prezydium TK pismo z prośbą o podjęcie działań mających na celu przeanalizowanie możliwości zmiany ustawodawstwa polskiego pod kątem jego zgodności z postanowieniami przedmiotowych części Konwencji MOP nr 102.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: