Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 29 czerwca br. odbyło się posiedzenie plenarne Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, poprzedzone posiedzeniem Prezydium TK. Trójstronna Komisja pod przewodnictwem Ministra Pracy i Polityki Społecznej – Władysława Kosiniaka-Kamysza – Przewodniczącego TK, z udziałem Sekretarza Stanu w MPiPS Jacka Męciny, Podsekretarza Stanu w MPiPS Marka Buciora, wiceministrów z resortów: finansów, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, skarbu państwa, rozwoju regionalnego, środowiska, administracji i cyfryzacji, zdrowia oraz przedstawicieli organizacji partnerów społecznych, obradowała w CPS „Dialog”.
Porządek obrad Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w dniu 29 czerwca br. objął następujące punkty: informacja ze wspólnego posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń społecznych i zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych dotycząca zwiększenia wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2013 r., informacja MPiPS w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r., informacja Ministerstwa Finansów dotycząca założeń projektu budżetu państwa oraz kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2013. Zgodnie z przewidzianym porządkiem obrad plenarnych TK odbyły się również dyskusje dotyczące: stawek ryczałtu na używanie pojazdu do celów służbowych oraz zniesienia limitu (600 litrów) wwozu paliwa z krajów trzecich do Polski w standardowym zbiorniku samochodu ciężarowego. Dodatkowo, na wniosek OPZZ, informacji na temat prywatyzacji sektora uzdrowiskowego w związku z przesłanym do konsultacji społecznych projektem rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa udzielił Jan Bury – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
Przewodniczący Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Henryk Nakonieczny (NSZZ „Solidarność”) w imieniu swoim i Jana Klimka (ZRP) - Przewodniczącego Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych, przedstawił sprawozdanie ze wspólnego posiedzenia zespołów (19.06.2012 r.) poświęconego zwiększeniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2013 r. Jak poinformował H. Nakonieczny, partnerzy społeczni nie uzgodnili wspólnego stanowiska w sprawie wysokości wzrostu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2013 r. Propozycję strony rządowej - pozostawienia zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2012 r. - poparła strona pracodawców (BCC-ZP, PKPP Lewiatan, ZRP). Strona związkowa nie zaakceptowała rządowego przedłożenia, opowiadając się za waloryzacją nie niższą niż 50% realnego wzrostu płac w 2012 r.
Podsekretarz Stanu w MPiPS Marek Bucior poinformował, że prognozowany przez stronę rządową wskaźnik waloryzacji w 2013 r. kształtuje się na poziomie 104,48%. Uzasadniając rządową propozycję przedstawił komentarz statystyczny do przyjętej przez Radę Ministrów propozycji waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, jak i przewidywane skutki finansowe dla budżetu państwa z nią związane. Podsumował, że jest to optymalna propozycja, jeśli wziąć pod uwagę sytuację finansów publicznych, w tym FUS, i potrzebę podejmowania działań zamierzających do zapewnienia racjonalnej ścieżki schodzenia z poziomu deficytu sektora finansów publicznych.
W sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Trójstronna Komisja nie osiągnęła porozumienia, tym samym ostateczna decyzja w tej sprawie pozostaje w gestii Rady Ministrów.
Minister Pracy i Polityki Społecznej – Przewodniczący TK – przedstawił propozycję Rady Ministrów odnośnie minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2013 r. w wysokości 1600 zł.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Mirosław Sekuła poinformował o przyjętej przez Radę Ministrów propozycji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie wynoszącym 100% w ujęciu nominalnym, co oznacza, że w roku 2013 przewiduje się zamrożenie nominalnego funduszu wynagrodzeń podsektora centralnego.
Propozycje Rady Ministrów będą przedmiotem negocjacji w ramach TK.
Podczas posiedzenia Prezydium TK, rozpatrzeniu poddano bieżące wnioski skierowane do Przewodniczącego TK.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego