Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 4 lipca 2012 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Posiedzeniu przewodniczył Henryk Nakonieczny – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
Porządek obrad obejmował:
1. Dyskusja na temat założeń projektu budżetu państwa na 2013 r. w tym szczegółowa informacja Ministerstwa Finansów w tym obszarze.
2. Wstępna dyskusja na temat ewentualnego stanowiska w sprawie wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2013 r.
3. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2013 r. – dyskusja.
Ministerstwo Finansów przedstawiło informację na temat założeń projektu budżetu państwa na 2013 r. Podkreślono, że obecne założenia makroekonomiczne są spójne z Programem Konwergencji i z Wieloletnim Planem Finansowym Państwa (WPFP).
Zaznaczono, że w obecnej prognozie zakładany jest wzrost gospodarczy w 2013r. na poziomie 2,9 % oraz utrzymanie wzrostu gospodarczego w 2012 r. na poziomie 2,5%. Szacuje się, że wraz z wychodzeniem gospodarki europejskiej z recesji realne tempo wzrostu importu UE przyspieszy do 3,9% po wzroście w roku 2012 o 0,5%.Zakładany jest umiarkowany wzrost zatrudnienia w gospodarce w 2013 r., który wyniesie ok. 0,6%. Średnioroczna stopa bezrobocia w 2013 r. nieznacznie się zmniejszy w porównaniu do roku 2012 gdzie zakładano 12,6% i wyniesie w 2013 - 12.4%. Podkreślono, że nieznaczny spadek bezrobocia będzie spowodowany wzrostem aktywności zawodowej.
W zakresie podatku akcyzowego planowana jest podwyżka akcyzy od wyrobów tytoniowych, która jest bezpośrednio związana z koniecznością osiągnięcia minimalnego, wymaganego prawem wspólnotowym, poziomu opodatkowania tych wyrobów.
W zakresie podatku od osób fizycznych w 2013 r. planowane jest wprowadzenie rocznego limitu kwotowego w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla podatników osiągających przychody z praw autorskich, który wyniesie ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.
Następnie odbyła się dyskusja na temat ewentualnego stanowiska w sprawie wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2013 r.
Strona związkowa podtrzymała swoje dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej powinien wynosić nie mniej niż 9%.
Strona pracodawców poparła propozycje strony rządowej dotyczącą zamrożenia funduszu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.
Na forum Zespołu nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska
W dalszej kolejności Zespół zajął się kwestią wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2013 r.
Radosław Mleczko – Podsekretarz Stanu w MPiPS poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami członkom Zespołu przekazano opracowanie pt. „Analiza wpływu płacy minimalnej na rynek pracy”. Zasugerowano odrębne posiedzenie Zespołu poświęcone omówieniu powyższego opracowania.
Następnie resort pracy przedstawił wyliczenie, zaproponowanej przez Radę Ministrów, kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. w wysokości 1600 zł.
Na forum Zespołu nie doszło do porozumienia w powyższej kwestii.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego