Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego

13-07-2012

W dniu 12 lipca 2012 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC. W spotkaniu udział wzięli: statutowi członkowie Zespołu oraz eksperci.

Stronę rządową reprezentowali:

• Pan Jacek Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej,

• Pan Mariusz Haładyj – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Przedmiot obrad stanowiły:

1. Informacja bieżąca o pracach zespołu roboczego, podsumowującego dotychczasowe efekty funkcjonowanie TK i WKDS (w tym analiza SWOT).

2. Dyskusja nad dokumentem „Lepsze regulacje 2012-2015”.

3. Propozycja zmian w zasadach funkcjonowania Zespołów problemowych TK – zastępowanie stałych członków.

Pan Minister M. Haładyj przekazał zebranym informację na temat postępu prac zespołu roboczego podsumowującego dotychczasowe efekty funkcjonowania Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisji dialogu społecznego.

W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie podzespołu, w trakcie którego resort gospodarki przedstawi wyniki przeprowadzonej analizę dostarczonych przez partnerów społecznych dokumentów. Analiza ta będzie stanowiła podstawę do wypracowania przez podzespół rekomendacji w przedmiotowym zakresie, które będą przedstawione do rozważenia Zespołowi TK ds. rozwoju dialogu społecznego. Jednocześnie uzgodniono, że materiały źródłowe, przekazane zostaną wszystkim członkom Zespołu.

Następnie Pan Minister M. Haładyj omówił przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt Programu „Lepsze Regulacje” na lata 2012-2015. Zaznaczył, że dokument ten powstał we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Rządowym Centrum Legislacji.

W projekcie zostały uwzględnione rozwiązania, które będą miały na celu doskonalenie jakości zarówno obowiązujących, jak i nowotworzonych regulacji prawnych oraz usprawnienie procesu konsultacji społecznych.

Celem dokumentu jest przede wszystkim:

• przejrzyste tworzenie prawa skutecznie rozwiązującego rzeczywiste problemy;

• ciągłe doskonalenie otoczenia regulacyjnego;

• poprawa komunikacji z interesariuszami.

Zamierzeniem tych działań jest tworzenie prawa przyjaznego obywatelom. Przedsiębiorcom z kolei Program ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych. Proponowane przez MG rozwiązania polepszą również jakość przygotowywanych Ocen Skutków Regulacji. Zwiększy się także udział partnerów społecznych w procesie legislacyjnym oraz ułatwi dostęp do prawa i orzecznictwa sądowego.

Program obejmuje również doświadczenia z dotychczas wdrożonych oraz obecnie wdrażanych rozwiązań dotyczących podnoszenia jakości i skuteczności prawa.

Partnerzy społeczni w swoich wypowiedziach na temat przedmiotowego projektu, wskazali na jego słabe i silne strony. Każda z reprezentatywnych organizacji szczegółowe uwagi do projektu dokumentu „Lepsze Regulacje” na lata 2012-2015 przekaże, zgodnie z obowiązującą procedurą, do wiadomości i wykorzystania, projektodawcy.

Propozycję zmian w zasadach funkcjonowania Zespołów problemowych TK – zastępowanie stałych członków – przedstawił Pan Piotr Rogowiecki – reprezentujący Pracodawców RP.

Partnerzy społeczni generalnie negatywnie odnieśli się do przedstawionej propozycji, w związku z czym ustalono, że Zespół TK ds. rozwoju dialogu społecznego oddala przedmiotowy wniosek.

Termin następnego posiedzenia tego zespołu ustalono na wrzesień 2012 r. Dokładna data zostanie ustalona w trybie roboczym.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: