Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 20 lipca 2012 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Posiedzenie prowadził Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych.
W spotkaniu, oprócz statutowych członków Zespołu, udział wzięli również eksperci stron.
Tematyka spotkania dotyczyła realizacji ustaleń z posiedzenia Zespołu w dniu 21 czerwca br. w odniesieniu do projektu ustawy z dnia 27 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Projektowana nowelizacja ustawy zawiera propozycję zmiany zasad w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym w okresie przerwy w aktywności zawodowej, w związku z wychowywaniem dziecka.
Dzisiejsze spotkanie poświęcono przedyskutowaniu tych zapisów projektu ustawy w jej brzmieniu z dnia 2 lipca 2012 r., które uległy modyfikacji pod wpływem przekazanych, w wyniku przeprowadzonych konsultacji, stanowisk. Przedstawiciel resortu pracy poinformował także o dalszym toku procedowania przedmiotowego projektu. Zwrócił uwagę na fakt, że obecnie strona rządowa przygotowuje stanowisko do projektu ustawy obejmującej ten sam zakres merytoryczny, którego autorem jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Wyraził nadzieję, że oba projekty będą omawiane równolegle przez Parlament po przerwie wakacyjnej.
Generalnie, zarówno przedstawiciele związków zawodowych jak organizacji pracodawców, pozytywnie odniosły się do rządowego przedłożenia, uznając je za dobry krok w kierunku podjęcia przez państwo długookresowych działań, które powinny zmierzać do odwrócenia zjawiska depopulacji Polski, a w konsekwencji poprawy długoterminowej sytuacji finansowej ubezpieczeń społecznych i budżetu państwa przy jednoczesnym zabezpieczeniu wysokości świadczeń osób wychowujących dzieci.
Ustalono, że następne posiedzenie Zespołu odbędzie się we wrześniu br. Termin spotkania ustalony zostanie w trybie roboczym.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego