Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa

24-10-2012

W dniu 23 października 2012 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa, na którym omawiano:

1. Aktualną sytuację w hutnictwie światowym i w Polsce oraz perspektywy na najbliższy okres;

2. Politykę przemysłową Rządu w odniesieniu do sektora hutniczego oraz branż energochłonnych;

3. Sytuację społeczną w hutnictwie w odniesieniu do pakietu gwarancji pracowniczych w koksownictwie oraz wyników kontroli form zatrudnienia.

Przedstawiciele pracodawców ponowili wniosek skierowany do ZUS o realizację ustalenia zobowiązującego do przekazania informacji za rok 2011 ilości przypadków odmowy przyznania emerytury pomostowej ze względu na zanegowanie wykazu stanowisk pracy opracowanych przez pracodawców w branży hutniczej.

Została przekazana informacja o umiejscowieniu omawiania kwestii dotyczących sektora koksowniczego połączonego z Jastrzębską Spółką Węglową (węgiel kamienny) w Trójstronnym Zespole ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa.

Oceny aktualnej sytuacji w hutnictwie światowym i w Polsce oraz perspektywy na najbliższy okres dokonał przedstawiciel Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało o przygotowanym „Programie Rozwoju Przedsiębiorstw”, którego celem jest intensyfikacja innowacyjności oraz wskazanie merytorycznych i finansowych instrumentów wsparcia dla rozwoju polskiej gospodarki. Program ten wkrótce zostanie przekazany do konsultacji społecznych.

Przedstawiciele związków zawodowych koksownictwa zasygnalizowali problemy z realizacją Pakietu gwarancji pracowniczych w koksownictwie oraz planowanych w branży inwestycji.

Ustalono, że istnieje konieczność zorganizowania, w okresie najbliższych 2 tygodni, spotkania przedstawicieli Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z udziałem właściwego merytorycznie Wiceministra Gospodarki oraz reprezentantów związków zawodowych i pracodawców – sygnatariuszy Pakietu Gwarancji Socjalnych dla Pracowników Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze” S.A. w kwestii realizacji jego zapisów.

Zarówno strona związkowa jak i pracodawcy wnioskowali o pomoc dla hutnictwa w związku z negatywnym wpływem rosnącej ceny energii elektrycznej i jej opodatkowania na kondycję i konkurencyjność sektora stalowego.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: