Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 20 maja 2013 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Posiedzenie prowadził Pan Henryk Nakonieczny – Przewodniczący Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
Strona rządowa Zespołu reprezentowana była przez Pana Janusza Cichonia – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciel Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w MF.
Porządek obrad obejmował:
1. Dyskusję na temat wybranych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na rok następny.
2. Informację Business Centre Club na temat podejmowanych działań w 2012 r.
3. Sprawy różne.
Przedstawiono główne wskaźniki makroekonomiczne:
Poinformowano, że w zmienionej ustawie o finansach publicznych zapisano, że prognoza makroekonomiczna w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa stanowi wstępną prognozę do prac nad budżetem.
Podkreślono, że zarządzanie długiem będzie odbywało się w warunkach stopniowego ograniczania deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz występowania niepewności na rynkach finansowych wynikającej z kryzysu zadłużenia części państw strefy euro.
Resort finansów zakłada, że w roku 2013 spożycie prywatne wzrośnie o 1,1% zaś spożycie publiczne o ok. 0,9%. Inwestycje zmaleją w roku 2013 o 0,7% głownie za sprawą spadku inwestycji sektora publicznego.
Zakładane jest, że zatrudnienie nieznacznie się zmniejszy w gospodarce narodowej o ok. 0,4%, to spowoduje, że stopa bezrobocia na koniec roku zwiększy się do 13,8 proc.
W roku 2014 zakłada się stabilizację zatrudnienia.
Przewiduje się, że w 2013 r. nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 2,8%. Od 2014 r. oczekiwane jest początkowo niewielkie przyspieszenie do 3,5%.
W przypadku eksportu oczekuje się stabilizacji realnego tempa wzrostu tej kategorii ekonomicznej w roku bieżącym na poziomie z roku poprzedniego (2,8%). W kolejnych latach realne tempo wzrostu eksportu pozostanie zbliżone do tempa wzrostu rynków eksportowych i wyniesie odpowiednio 4,3% w 2014 r. i ok. 5% w latach 2015-16.
W drugim punkcie porządku obrad pan Zbigniew Żurek przedstawił szczegółową informację na temat inicjatyw podejmowanych przez jego organizację w 2012 r.
W dalszej części spotkania podniesiona została kwestia wspólnej propozycji partnerów społecznych w sprawie wysokości płacy minimalnej na 2014r.
Na forum Zespołu partnerzy społeczni nie doszli do porozumienia w sprawie płacy minimalnej.
Strona związkowa zaproponowała, aby w 2014 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło do 1720 zł. oraz podniesienia pracowniczych kosztów uzyskania przychodów i podniesienia kwoty wolnej od podatku.
Konfederacja Lewiatan opowiedziała się za podniesieniem minimalnego wynagrodzenia o wskaźniki wynikający z ustawy.
Zgodnie z ustawą o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych do 20 maja strony pracowników i pracodawców przedstawiają wspólną propozycję w sprawie wzrostu w następnym roku: wynagrodzeń w gospodarce narodowej w tym w państwowej sferze budżetowej, a także minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku braku wspólnej propozycji do 25 maja każda ze stron może przedstawić własne propozycje a przy braku wspólnego stanowiska stron każda z organizacji przedstawia własne propozycje ww. sprawie.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego