Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się 15 lipca kolejne w cyklu debat i konferencji spotkanie, tym razem pt. „Ubezpieczenia społeczne – przywilej, prawo, zobowiązanie pokoleń?”. Konferencję otworzyła Dyrektor Centrum Iwona Zakrzewska, podkreślając, że ubezpieczenia społeczne to temat szeroki i wpisujący się w bardzo aktualną problematykę rynku pracy w Polsce. Zarysowała historię ubezpieczeń, w tym emerytalnych, zaznaczając, że stanowią one część naszego dorobku cywilizacyjnego. W słownikowym, ogólnym sensie „ubezpieczenia” mają na celu ochronę przed czymś, zapobieganie czemuś, natomiast w kontekście społecznym niosą za sobą dużo więcej: zasadę solidaryzmu i poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie, które zapewnia państwo.
Dyrektor CPS „Dialog” przypomniała, że obecny system emerytalny w Polsce istnieje od 1999 r., i w związku ze współczesnymi wyzwaniami demograficznymi i ekonomicznymi – wymaga on reformy. Wokół tego toczy się teraz w Polsce dyskusja, która zrodziła potrzebę zorganizowania spotkania także w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. To właśnie patron tego miejsca – Andrzej Bączkowski – w latach 90. rozpoczął debaty dotyczące zagadnień systemu ubezpieczeń społecznych. Dzięki jego staraniom dziś możemy kontynuować te spotkania i prowadzić rozmowy w duchu dialogu społecznego.
Wprowadzeniem do późniejszej dyskusji była prezentacja dra Dariusza Zalewskiego z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, który przedstawił idee ubezpieczeń społecznych w kontekście wyzwań XXI wieku. Z kolei o praktycznym wymiarze rynku ubezpieczeń w Polsce opowiedziały reprezentantki instytucji tego sektora: Pani Mirosława Boryczka, Członek Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowychw Zakładzie Ubezpieczeń Społecznychoraz Pani Małgorzata Rusewicz, p.o. Prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadziła Redaktor Naczelna kwartalnika ”Dialog” Anna Grabowska, wzięli przedstawiciele partnerów społecznych – w tym Forum Związków Zawodowych, Konfederacji Lewiatan, NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Związku Rzemiosła Polskiego, a także reprezentanci ośrodków akademickich i naukowo-badawczych.Zgromadzeni gościepróbowali znaleźć odpowiedzi na ważne z punktu widzenia rynku pracy pytania:Czy możemy odpowiedzieć na wyzwania demograficzne XXI wieku i pogodzić potrzeby różnych pokoleń? Jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za poczucie stabilności, bezpieczeństwa społecznego i zawodowego? Czy nasz system emerytalny nam na to pozwala? Dyskusja pokazała, że wiele kwestii związanych z systemem ubezpieczeń społecznych wymaga kolejnych spotkań w duchu dialogu społecznego i obywatelskiego.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego