Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu TK ds....

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego

30-07-2013

W dniu 29 lipca 2013 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu reprezentujący stronę pracodawców oraz przedstawiciele strony rządowej: Pan Jacek Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Mariusz Haładyj - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki

Proponowany porządek obrad obejmował:
1. Reprezentatywność – ciąg dalszy.
2. Informacja Business Centre Club na temat działań podejmowanych w 2012 r. i w 2013 r.
3. Sprawy wniesione.
4. Sprawy różne.

Pan Zbigniew Żurek – Przewodniczący Zespołu – z uwagi na nieobecność członków Zespołu reprezentujących stronę związkową – zaproponował, aby zawiesić omawianie pkt 1 porządku obrad. Poinformował też, że żadne sprawy do omówienia nie zostały wniesione do pkt 3 agendy spotkania.

Realizując pkt 2 porządku obrad Pan Zbigniew Żurek przedstawił działania podejmowane w 2013 r. przez BCC. Szczególną uwagę zwrócił na dwie ogólnopolskie konferencje zorganizowane w marcu i czerwcu br. dotyczące kwestii związanych z bezrobociem.
Konferencja „Wsparcie dla przedsiębiorców w okresie spowolnienia gospodarczego. Najnowsze zmiany w prawie”, odbyła się w dniu  6 marca 2013 roku w siedzibie ZP BCC w Warszawie. Była ona adresowana do członków ZP BCC oraz pozostałych organizacji i Strony Rządowej – członków Trójstronnej Komisji, do Państwowej Inspekcji Pracy, Rady Ochrony Pracy, parlamentarzystów, innych osób i instytucji, zainteresowanych tematyką przeciwdziałania spowolnieniu gospodarczemu, wzrostowi stopy bezrobocia, zachowaniu pokoju społecznego. Podczas konferencji przedstawiono inicjatywy MPiPS, prezentowane i dyskutowane wcześniej na forum Trójstronnej Komisji, a dotyczące nowelizacji Działu VI Kodeksu pracy oraz ustawy o ochronie miejsc pracy. Prezentowano także różne inicjatywy, dotyczące reformy, w tym zmiany funkcji i zakresu działalności Urzędów Pracy oraz możliwości wspomagania przedsiębiorstw środkami z Funduszu Pracy. Wszystkie te działania mają służyć zachowaniu pokoju społecznego – zgodnie z ustawowymi zadaniami, zapisanymi w ustawie o Trójstronnej Komisji.
Konferencja „Bezrobocie – fakty i mity” odbyła się 20 czerwca 2013 roku w Pałacu Lubomirskich – siedzibie Business Centre Club w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele BCC, rządu, urzędów pracy oraz m.in. przedsiębiorcy i organizacje pracodawców i pracobiorców. Mówiono m.in. o najnowszych inicjatywach Ministerstwa Pracy, możliwościach oszczędności budżetowych i lepszego wykorzystania środków, reformie urzędów pracy i zmianie filozofii ich działania, wpływie płacy minimalnej na poziom bezrobocia, analizowano dane oficjalne na tle wyników „eksperymentu nyskiego”.

W obu Konferencjach uczestniczył Pan Jacek Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W sprawach różnych Pan Zbigniew Żurek podkreślił konieczność kontynuowania rozmów z udziałem wszystkich stron. Każda ze stron powinna dołożyć wszelkich starań, aby powrócić do dialogu.

Następne posiedzenia zaplanowane zostały na II połowę sierpnia i I połowę września br.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: