Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu...

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego

20-08-2013

W dniu 19 sierpnia 2013 r. odbyło się kolejne, piąte w br., posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu reprezentujący stronę pracodawców oraz stronę rządową.

Stronę rządową, pod nieobecność Pana Jacka Męciny – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - statutowego członka Zespołu, reprezentowałaPani Małgorzata Marcińska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Proponowany porządek obrad obejmował:

  1. Dyskusja nad możliwymi rozwiązaniami prowadzącymi do wznowienia efektywnego dialogu w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
  2. Sprawy wniesione.
  3. Sprawy różne.

ad pkt 1.

Pan Zbigniew Żurekpoinformował, że zgodnie z ustaleniami z poprzedniego posiedzenia, wystąpił do przedstawicieli związków zawodowych w Zespole, z apelem o udział w wspólnych spotkaniach, w trakcie których wspólnie będzie można zastanowić się nad rozwiązaniami prowadzącymi do wznowienia efektywnego dialogu. Wystąpienie to przekazane zostało do wiadomości:

  • Przewodniczącemu Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych,
  • Członkom Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych,
  • Przedstawicielom organizacji pracodawców oraz strony rządowej będących członkami Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Wyjaśnił, że intencją tego wystąpienia było podtrzymanie dialogu na forum Zespołu. Podkreślił, że wystąpienie to nie miało na celu komentowania czy oceniania wydarzeń, które miały miejsce na posiedzeniu plenarnym Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w dniu 26 czerwca 2013 r. Natomiast rolą członków Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego, jest działanie na rzecz tego dialogu. Działanie nie tyle polityczne, medialne - co techniczne, służebne wobec pozostałych członków Trójstronnej Komisji oraz wszystkich instytucji i osób, związanych z jej działaniem.

Po wprowadzeniu przedstawionym przez Przewodniczącego Zespołu podjęto dyskusję dotyczącą sytuacji zaistniałej w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Skupiono się na poszukiwaniu doraźnych rozwiązań pozwalających na wznowienie dialogu na forum Trójstronnej Komisji i jej zespołów problemowych. Uczestniczący w posiedzeniu, podkreślili konieczność podjęcia prac nad racjonalnymi zmianami regulacji obejmujących dialog społeczny, które leżą we wspólnym interesie każdej ze stron.

Głos w powyższej dyskusji zabrali:

  • Pani Małgorzata Marcińska – Podsekretarz Stanu w MPiPS,
  • Pan Michał Kuszyk – Pracodawcy RP,
  • Pan Marian Osuch – Pracodawcy RP,
  • Pan Jeremi Mordasewicz – Konfederacja Lewiatan,
  • Pan Andrzej Stępniewski – Konfederacja Lewiatan,
  • Pan Marek Waleśkiewicz – Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego MPiPS.

Realizując pkt 2 porządku obrad Pan Zbigniew Żurek przedstawił wniosek Związku Rzemiosła Polskiego o wprowadzenie pod obrady Zespołu problematyki zamówień publicznych. Ustalono, że ze względu na zakres tematyczny, wniosek ten zostanie przekazany, zgodnie z właściwością, do Przewodniczącego Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Następne posiedzenia zaplanowane zostało na 9 września 2013 r.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: