Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 9 września 2013 r. odbyło się wspólne posiedzenie Zespołów problemowych TK ds. rozwoju dialogu społecznego oraz ds. prawa pracy i układów zbiorowych. Posiedzenie prowadził Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego.
W powiedzeniu uczestniczyli członkowie Zespołów problemowych TK reprezentujący strony: pracodawców i rządową.
Stronę rządową reprezentowali
Proponowany porządek obrad obejmował:
1. Informację Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o organizacjach pracodawców.
2. Dyskusję nad możliwymi rozwiązaniami prowadzącymi do wznowienia efektywnego dialogu w TK – kontynuacja.
3. Sprawy różne.
Pan Jacek Męcina przedstawił informację na temat stanu prac nad przygotowanym przez resort pracy projektem ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o organizacjach pracodawców. Proponowane zmiany mają na celu:
1) dostosowanie polskiego prawa związkowego do zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z postanowień Europejskiej Karty Społecznej,
2) wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 maja 2008 r., sygn. akt P 50/07 (Dz. U. Nr 90, poz. 562), w którym stwierdzono niezgodność art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm.) z art. 42 ust. 1 oraz art. 59 ust. 2-4 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mające na celu dostosowanie zawartych tam regulacji karnych do zaleceń przedstawionych w powyższym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Wcześniejsza wersja projektu nowelizacji ustawy (z dn. 3 stycznia 2013 r.) była przedmiotem obrad na wspólnym posiedzeniu: Zespołu ds. prawa pracy i układów zbiorowych oraz Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w dniu 18 stycznia 2013 r. Na posiedzeniu podjęto decyzję, że po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt zostanie ponownie rozpatrzony na posiedzeniu Zespołów. Projekt ustawy z dnia 6 sierpnia br. stanowi zmodyfikowaną wersję wcześniejszego przedłożenia. Jest już po ponownych uzgodnieniach międzyresortowych i w trakcie konsultacji społecznych podjętych w trybie określonym art. 16 i art. 19 odpowiednio ustawy o związkach zawodowych i ustawy o organizacjach pracodawców.
Ze względu na nieobecność przedstawicieli organizacji związkowych, wstępnie uzgodniono, że jeśli strona związkowa Zespołów zdecyduje się wrócić do stołu obrad i będzie uczestniczyć w kolejnym spotkaniu, to pkt 1 dzisiejszego porządku obrad zostanie ponownie omówiony – już z jej udziałem.
Następnie kontynuowano dyskusję, rozpoczętą na poprzednim posiedzeniu Zespołu, nad możliwymi rozwiązaniami prowadzącymi do wznowienia efektywnego dialogu w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
W konkluzji dyskusji podkreślono sens spotykania się w różnych gremiach w tym również prowadzenia dialogu autonomicznego. Wyrażono nadzieję, że po zakończeniu protestów zaplanowanych na 11–14 września br., partnerzy związkowi podejmą uczestnictwo w pracach ciał dialogu społecznego, w tym Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i jej zespołów problemowych.
W toku dyskusji pojawiły się wątpliwości, czy dotychczasowa formuła dialogu trójstronnego spełnia oczekiwania partnerów społecznych, czy nie uległa wyczerpaniu. Jednakże jakiekolwiek ewentualne zmiany w tym zakresie muszą zostać wypracowane z udziałem organizacji związkowych.
W sprawach różnych Pan Minister M. Haładyj przypomniał, że gdy resort gospodarki przygotowywał platformę internetową, która umożliwia każdemu zgłaszanie uwag do projektów ustaw, przedstawiciele partnerów społecznych brali aktywny udział w formułowaniu założeń do tego projektu, a potem w jego opiniowaniu. Platforma została uruchomiona i działa od kilku miesięcy. W związku z tym zaproponował przedstawienie krótkiej prezentacji na temat funkcjonalności platformy, na następnym spotkaniu Zespołu. Wniosek został przyjęty.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego