Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 30 stycznia 2014 r. odbyło się pierwsze w br. posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zespołu reprezentujący strony: pracodawców i rządową.
Proponowany porządek obrad obejmował:
Przedstawiciel MPiPS poinformował, że obecnie toczą się - przede wszystkim -autonomiczne rozmowy partnerów społecznych służące wypracowaniu wspólnej propozycji koniecznych zmian, między innymi w zakresie funkcjonowania instytucji dialogu społecznego. Po przedłożeniu wyników prac strona rządowa będzie mogła ustosunkować się do tych propozycji.
J. Męcina Sekretarz Stanu w MPiPS przedstawił informację o pracach jakie prowadzone są nad zmianami w zakresie:
- mechanizmów dialogu trójstronnego (zmianach w funkcjonowaniu Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych);
- zasad reprezentatywności, które wywołają systemową zmianę – przede wszystkim w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych;
- prac nad procesem oskładkowania umów zleceń;
- zmian w ustawie o związkach zawodowych dotyczących między innymi prawa koalicji, w szczególności osób zatrudnionych na podstawie umowy zleceń i samozatrudnionych;
- zmian w prawie układowym,
- ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą obowiązywania ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy przedstawiciel strony pracodawców zgłosił wniosek: o podjęcie prac nad opracowaniem nowego Kodeksu pracy.
Reprezentant BCC-ZP przedstawił krótką informację na temat działalności Business Centre Club w obszarze dialogu społecznego w 2013 roku.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego