Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu...

Posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy i układów zbiorowych w dniu 17 marca 2014 r.

18-03-2014

17 marca 2014 roku w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych, które poprowadził Pan Maciej Sekunda – Przewodniczący Zespołu (Konfederacja Lewiatan). W posiedzeniu uczestniczył Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko, eksperci z Departamentu Prawa Pracy MPiPS oraz przedstawiciele strony pracodawców w Zespole. Posiedzenie odbyło się bez udziału członków Zespołu reprezentujących stronę związkową.

Podczas posiedzenia po raz kolejny podjęto tematykę terminowych umów o pracę, dyskusję skupiając wokół odniesienia się strony pracodawców do propozycji związków zawodowych zawartych w piśmie z dnia 14 sierpnia 2013 r., w którym strona związkowa zaproponowała przyjęcie następujących rozwiązań prawnych związanych z problematyką stabilizacji zatrudnienia:

1.     Umowa o pracę na czas określony oraz umowa na czas wykonania określonej pracy.

  • Wprowadzenie maksymalnego okresu zatrudnienia pomiędzy tym samym pracownikiem a pracodawcą polegającego na sumowaniu okresów zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę na czas określony oraz umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy. Okres ten miałby wynosić 18 miesięcy w Kodeksie pracy, a mógłby zostać przedłużony do 30 miesięcy w układach zbiorowych pracy oraz regulaminach uzgodnionych ze związkami zawodowymi.

2.      Umowa o pracę na okres próbny.

  • Długość takiej umowy miałaby wynosić 3 miesiące w Kodeksie pracy. Mogłaby zostać przedłużona do 6 miesięcy w układach zbiorowych pracy oraz regulaminach pracy uzgodnionych ze związkami zawodowymi.

3.      Umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy.

  • Wprowadzenie możliwości wypowiadania tego typu umowy;
  • Wprowadzenie zróżnicowanych okresów wypowiedzenia do umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy – w zależności od długości trwania takiej umowy.

4.     Wprowadzenie rozwiązania przewidującego możliwość wypowiadania umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy oraz zmodyfikowanie długości okresów wypowiedzenia przy umowie na czas określony.

Strona pracodawców osiągnęła jednomyślność co do kierunku zaproponowanych przez związki zawodowe zmian, nie udało się jej jednak wypracować jednolitego stanowiska wobec każdego z aspektów przedstawionych propozycji - rozbieżności dotyczą kwestii kodeksowego oznaczenia limitu długości trwania umów terminowych; rozstrzygnięcia wymaga także kwestia sposobu zróżnicowania długości okresów wypowiedzenia umów terminowych w zależności od długości ich trwania. Ostatni z aspektów ma zostać przez pracodawców poddany pogłębionej analizie i stać się przedmiotem ich wspólnego stanowiska, do przedstawienia którego strona pracodawców zobowiązała się w przeciągu siedmiu dni.

Ponadto:

  • Wiceminister Radosław Mleczko przedstawił aktualne informacje w zakresie omawianych na poprzednim posiedzeniu Zespołu prac nad projektem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz prac nad projektem nowego rozporządzenia Komisji w sprawie wyłączeń grupowych/blokowych (GBER).
  • Przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy zaprezentował syntetyczne dane dotyczące dotychczasowego wykorzystania instytucji wydłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy, możliwość skorzystania z której wprowadziła nowelizacja kodeksowych przepisów o czasie pracy obowiązująca od 23 sierpnia 2013 r.

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów do 10 marca br. zawartych zostało 669 porozumień o wydłużeniu okresu rozliczeniowego czasu pracy, w tym w 11 przypadkach dokonano tego na mocy zmian w układzie zbiorowym pracy. W 93 przypadkach porozumienia zawarto ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, w 22 z reprezentatywnymi, a w 543 przypadkach były to porozumienia zawierane z przedstawicielami pracowników. Najwięcej porozumień zawarto w zakładach zatrudniających od 50 do 249 pracowników (232), następnie w średnich zakładach pracy zatrudniających od 10 do 49 pracowników (186), kolejno – w mikroprzedsiębiorstwach zatrudniających do 9 pracowników (131) i w dużych zakładach zatrudniających od 250 pracowników (120). Większość z zawartych porozumień dotyczyła maksymalnego wydłużenia okresu rozliczeniowego, czyli do 12 miesięcy – 540, w 69 przypadkach porozumiano się w sprawie wydłużenia tego okresu do 6 miesięcy, w 24 – do 3 miesięcy.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: