Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
15 maja br. odbyło się posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, które poprzedziło posiedzenie Prezydium TK. Obu spotkaniom przewodniczył Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W obradach plenarnych TK uczestniczył Minister Finansów Mateusz Szczurek, który przedstawił uwarunkowania wstępnej prognozy podstawowych wskaźników makroekonomicznych stanowiących podstawę prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2015. Jak poinformował Minister Finansów, oczekiwania dotyczące kształtowania się składowych PKB wskazują, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2014 r. wyniesie 3,3%. Prognozuje się, że w 2015 r. realne tempo wzrostu PKB wyniesienie 3,8 %. W okresie do 2016 r. polityka makroekonomiczna prowadzona będzie w warunkach utrzymującej się ujemnej luki produktowej. Do 2017 r. włącznie oczekiwane jest utrzymanie się tendencji aprecjacyjnej złotego. W przypadku inflacji prognozuje się, że po wyraźnym spadku w końcu 2012 r. i utrzymaniu się jej na niskim poziomie w 2013 r. również w roku bieżącym inflacja średnioroczna (mierzona CPI) pozostanie niska i wyniesie 1,2 % w porównaniu z 0,9 % w roku ubiegłym. W kolejnych latach przewiduje się, że presja inflacyjna będzie bardzo ograniczona. W 2015 r. średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wyniesie 2,3 %. Po okresie wzrostu stopy bezrobocia w latach 2009- 2013, w roku bieżącym i kolejnych latach oczekiwane jest systematyczne ograniczenie stopy bezrobocia.
Minister Pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Sekretarz Stanu w MPiPS Jacek Męcina zaprezentowali najistotniejsze inicjatywy podejmowane aktualnie przez MPiPS w obszarach polityki rynku pracy, ubezpieczeń społecznych oraz pomocy i integracji społecznej a strona pracodawców poinformowała o przebiegu trwających autonomicznych rozmów partnerów społecznych dotyczących przeformułowania zinstytucjonalizowanego dialogu społecznego w Polsce. Minister W. Kosiniak-Kamysz zapewnił, że wspólna propozycja partnerów społecznych w tym zakresie jest bardzo oczekiwana i przez stronę rządową zostanie przyjęta z największą powagą.
Dyskusja towarzysząca przedstawionym przez stronę rządową informacjom odbyła się bez udziału przedstawicieli strony związkowej, których zabrakło przy stole obrad.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego