Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 17 czerwca 2014 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego Trójstronnej Komisji ds. polityki gospodarczej i rynku pracy.
Spotkaniu przewodniczył p. Andrzej Malinowski – Przewodniczący Zespołu, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, który zwrócił uwagę na fundamentalną rolę zamówień publicznych w kształtowaniu standardów polskiej gospodarki oraz wpływu na jej modernizację.
Obecnie trwają prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych, który wpłynął do Sejmu w lipcu 2013 roku. Zakres zmian wynikających z przyjętych w lutym 2014 roku Dyrektyw Parlamentu Europejskiego, Polska będzie musiała implementować, co może pociągnąć za sobą gruntowną nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych. Dyrektywy mają uprościć i przyspieszyć proces udzielania zamówień publicznych. Zdaniem strony rządowej przepisy nowych dyrektyw doprecyzowują wiele kwestii, które dotąd w praktyce budziły istotne wątpliwości. Dobrym rozwiązaniem jest to, że przy zamówieniach o charakterze intelektualnym jako kryterium udzielenia zamówienia, oprócz kryteriów ekonomicznych, może być oceniana jakość zespołu realizującego zamówienie.
Dyskusja z zakresu zamówień publicznych odbyła się z udziałem Wiceprezesa Urzędu Zamówień Publicznych - Dariusza Piasty, ale bez udziału przedstawicieli strony związkowej, których zabrakło przy stole obrad.
Organizacje pracodawców oczekują, że prace legislacyjne dotyczące nowych regulacji ulegną przyśpieszeniu, a ich wdrożone do polskiego porządku prawnego nastąpi jeszcze przed sfinalizowaniem „ozusowania” umów–zleceń.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego