Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Przedmiotem obrad plenarnych Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych 26 czerwca 2014 r. były następujące zagadnienia:
- wysokość wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2015 r.;
- wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. (informacja resortu pracy i polityki społecznej);
- założenia projektu budżetu państwa na rok 2015 i kształtowanie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 (informacja resortu finansów).
Posiedzenie Komisji, które poprowadził Minister Pracy i Polityki Społecznej, Przewodniczący Trójstronnej Komisji - Władysław Kosiniak-Kamysz - odbyło się bez udziału strony związkowej, która dokładnie rok temu zawiesiła swój udział w pracach tego gremium.
Tym samym w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. Trójstronna Komisja nie osiągnęła porozumienia, a podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie pozostaje w gestii Rady Ministrów.
Propozycja strony rządowej - pozostawienia zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. - została poparta przez stronę pracodawców. Centrale związkowe w wystosowanym na piśmie wspólnym stanowisku z dnia 26 maja br. zaproponowały, by zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2015 r. wyniosło nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2014 r. zwiększony o 50% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2014.
Minister Pracy i Polityki Społecznej W. Kosiniak-Kamysz poinformował, że zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, 12 czerwca br. Rada Ministrów przedstawiła Trójstronnej Komisji propozycję minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2015 r. w wysokości 1750 zł (ustawowe minimum wynosi 1731 zł).
Propozycja Rady Ministrów powinna być przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji. Na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok następny Komisja ma czas do 15 lipca br.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Artur Radziwiłł powiadomił o przyjętej przez Radę Ministrów propozycji średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na poziomie wynoszącym 100% w ujęciu nominalnym, co oznacza, że także w roku 2015 przewiduje się zamrożenie nominalnego funduszu wynagrodzeń podsektora centralnego. Propozycja ta będzie jeszcze przedmiotem obrad TK.
Przyjęte przez Radę Ministrów w dniu 10 czerwca 2014 r. prognozowane na 2015 r. wskaźniki makroekonomiczne stanowiące podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2015 są zgodne z ich wstępną prognozą prezentowaną przez Ministra Finansów Mateusza Szczurka na posiedzeniu Komisji 15 maja br.
Obrady plenarne Trójstronnej Komisji poprzedziło posiedzenie Prezydium TK.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego