Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

15-07-2014

W związku z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r., Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) oraz ustawą o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 z późn. zm.) 14 lipca br. odbyło się posiedzenie Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
W świetle przywołanych aktów prawnych w każdym roku Trójstronna Komisja zobowiązana jest do podjęcia próby uzgodnienia wysokości:
•    minimalnego wynagrodzenia za pracę na rok następny
•    średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok następny

Z uwagi na brak możliwości podjęcia wiążących uzgodnień pod nieobecność strony związkowej Przewodniczący Trójstronnej Komisji Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził nieuzgodnienie stanowiska Komisji Trójstronnej zarówno w sprawie wysokości płacy minimalnej na rok 2015 r., jak i wysokości średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - w związku z brakiem stanowiska Trójstronnej Komisji w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku 2015 - decyzję podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do dnia 15 września br. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalona przez Radę Ministrów nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia zaproponowanego Komisji (tj. 1750 zł w roku 2015).

Brak uzgodnienia stanowiska Trójstronnej Komisji w sprawie wysokości średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 skutkuje przyjęciem do projektu ustawy budżetowej wysokości tych wskaźników na poziomie nie niższym od zaproponowanego Trójstronnej Komisji przez Radę Ministrów. Rada Ministrów przewidziała zaś zamrożenie nominalnego funduszu wynagrodzeń podsektora centralnego również w 2015 r.

Obrady plenarne Trójstronnej Komisji poprzedziło posiedzenie Prezydium TK, podczas którego komentowano aktualną sytuację społeczno-gospodarczą w kraju w perspektywie drugiego półrocza br.

Posiedzenie Trójstronnej...

Posiedzenie Trójstronnej...

Posiedzenie Trójstronnej...

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: