Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 8 września 2014 r. odbyło się trzecie w br. posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC.
W spotkaniu udział wzięli: statutowi członkowie Zespołu oraz eksperci.
Stronę rządową reprezentowali:
- Pan Jacek Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej,
- Pan Mariusz Haładyj - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele 10 biur wojewódzkich komisji dialogu społecznego (WKDS).
Proponowany porządek obrad obejmował:
Pan Zbigniew Żurek poinformował o obecnym etapie autonomicznych uzgodnień pomiędzy organizacjami pracodawców a organizacjami związkowymi dotyczących wypracowania wspólnej propozycji zmian w obszarze dialogu społecznego, w tym w zakresie funkcjonowania instytucji dialogu społecznego na poziomie krajowym i regionalnym.
Pan Jacek Męcina – wyraził przekonanie , że w ramach prac nad nową koncepcją dialogu społecznego i budowania wzajemnego zaufania, jedną z kluczowych kwestii jest wzmocnienie potencjału regionalnych instytucji dialogu społecznego, jakimi są WKDS. Strona rządowa przeanalizowała postulaty otrzymane z biur WKDS oraz wnioski, które wpłynęły od partnerów społecznych. Propozycje te będą brane pod uwagę przy dalszych pracach.
Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele biur wojewódzkich komisji dialogu społecznego odnieśli się do prowadzonych przez partnerów społecznych prac nad nowym kształtem dialogu społecznego. Zwrócono też uwagę na korzyści wynikające z umiejscowienia instytucji dialogu regionalnego przy urzędzie wojewódzkim oraz przewodniczenia tej instytucji przez wojewodów, najważniejszych przedstawicieli rządu w terenie, co nadaje tej instytucji odpowiednią rangę i prestiż. Przedstawicielka Mazowieckiej WKDS poinformowała zebranych, że w ramach projektu pn. Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego, realizowanego przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza w partnerstwie z Wojewodą Mazowieckim ze środków EFS w ramach poddziałania 5.5.2 PO KL powstały i działają Forum Dialogu Regionalnego i Zespół ds. Formuły Dialogu Regionalnego i Mediacji. Ciała te wypracowały propozycje przepisów do ustawy dotyczącej przyszłego kształtu dialogu społecznego na poziomie regionalnym, które zostały przekazane Wojewodom – Przewodniczącym WKDS. Propozycje i opinie partnerów społecznych z poszczególnych regionów pozwolą Forum na wypracowanie ostatecznego kształtu przepisów do ustawy o dialogu społecznym w części dotyczącej dialogu regionalnegoZostaną one zaprezentowane Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej oraz centralom partnerów społecznych podczas ogólnopolskiej zaplanowanej na 16 października 2014 r.
Strona rządowa wyraziła gotowość współpracy z partnerami społecznym w trakcie prac nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi funkcjonowania dialogu społecznego w Polsce.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego