Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Wspólne posiedzenie ZP TK:...

Wspólne posiedzenie Zespołów problemowych TK: ds. prawa pracy i układów zbiorowych i ds. ubezpieczeń społecznych

15-10-2014

14 października 2014 r. w CPS Dialog odbyło się wspólne posiedzenie Zespołów problemowych TK: ds. prawa pracy i układów zbiorowych i ds. ubezpieczeń społecznych. Na spotkaniu stronę rządową reprezentował Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko i Podsekretarz Stanu w MPiPS Marek Bucior. Wspólne obrady Zespołów poprowadził Maciej Sekunda – Przewodniczący Zespołu ds. prawa pracy i układów zbiorowych. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Polskiej Izby Handlu, która zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z postulatami dotyczącymi kwestii związanych z delegowaniem pracowników w ramach unijnej swobody świadczenia usług.

Problemy podnoszone przez PIH dotyczą praw pracowników delegowanych, przepisów i praktyk mających zastosowanie do polskich przedsiębiorców delegujących pracowników do pracy w innych państwach UE oraz regulacji z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Podczas spotkania przedstawiciele PIH szczególnie skupili się na kwestii obejmowania pracowników delegowanych za granicę polskim systemem ubezpieczeń społecznych – chodzi o wydawanie przez ZUS formularza A1 - zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego mającym zastosowanie do osoby uprawnionej. W opinii PIH szczególnie kontrowersyjne jest stosowanie do oceny znaczącej części działalności w kraju delegowania (art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004 w związku z art. 14 ust. 2 rozporządzenia nr 987/2009) kryterium obrotów na poziomie 25% przez firmy świadczące usługi pracy transgranicznej, o którym mowa w Praktycznym Poradniku: „Ustawodawstwo mające zastosowanie do pracowników w Unii Europejskiej (UE), Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i Szwajcarii” opracowanym przez Komisję Administracyjną ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego.

Z uwagi na sygnalizowane problemy i fakt, że delegowanie dotyczy 250 tys. pracowników, przedstawiciele PIH zaproponowali powołanie przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej komitetu ds. delegowania pracowników.
Odnosząc się do tego postulatu Podsekretarz Stanu w MPiPS Marek Bucior zaproponował, aby problemy pracowników delegowanych były omawiane przez ciała dialogowe do tego właściwe, a więc przez zespoły problemowe Komisji Trójstronnej. Propozycja ta została poparta przez członków Zespołów.

Przedstawiciele ZUS zapewnili natomiast, że przy rozpatrywaniu spraw o wydanie zaświadczenia A1 każdy przypadek jest przez ZUS analizowany indywidualnie. Gdy obrót firmy w kraju wysyłającym jest niższy niż 25%, ZUS dokonuje pogłębionej analizy w oparciu o kryteria charakteryzujące działalność prowadzoną przez tego pracodawcę, w tym:
- miejsce, w którym przedsiębiorstwo ma swą zarejestrowaną siedzibę i administrację,
- liczebność personelu administracyjnego pracującego w państwie członkowskim, w którym pracodawca ma siedzibę oraz w drugim państwie członkowskim,
- miejsce, w którym rekrutowani są pracownicy delegowani,
- miejsce, w którym zawierana jest większość umów z klientami,
- liczbę umów wykonywanych w państwie wysyłającym
Powyższy wykaz nie jest przy tym wyczerpujący, ponieważ kryteria dostosowywane są do każdego konkretnego przypadku.

Po zakończeniu obrad wspólnych obu Zespołów członkowie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych wysłuchali następującej informacji MPiPS:

  • liczba stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wyniosła 96,4 tys. (wg stanu bazy na dzień 1 sierpnia 2014 r.);
  • liczba pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) wyniosła 319,2 tys. (wg stanu bazy na dzień 1 sierpnia 2014 r.)

(na podstawie deklaracji rozliczeniowych złożonych przez płatników składek do ZUS w lipcu 2014 r.).

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: