Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 4 listopada 2014 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Głównym tematem dyskusji był projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.
W spotkaniu uczestniczyły strony: rządowa - reprezentowana przez Sekretarza Stanu w MPiPS Jacka Męcinę i przedstawicieli resortów (pracy, skarbu, finansów, gospodarki) oraz pracodawców (Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, ZRP, BCC).
Przygotowanie projektowanej regulacji wynika z istotnego pogorszenia koniunktury gospodarczej na krajowych i zagranicznych rynkach towarowych w następstwie wystąpienia ograniczeń wwozu produktów na terytoria innych krajów, skutkującego pogorszeniem sytuacji finansowej przedsiębiorców. Pomocą mają zostać objęci przedsiębiorcy, u których przeważający rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej (wynikający z wpisu do KRUPGN) wskazuje na udział w handlu, przetwórstwie lub transporcie, a także wynikających z nich usług. Dla tych przedsiębiorców projekt ustawy proponuje systemowe rozwiązania uruchamiane na okres dwóch lat. Zasady ubiegania się o pomoc i kryteria przyznania dofinansowania będą takie same, jak w ustawie z października 2013 r. o ochronie miejsc pracy. W latach 2015-1016 na pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w następstwie wystąpienia ograniczenia wwozu towarów na terytoria innych krajów dysponent Funduszu – minister właściwy do spraw pracy - przeznaczy środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 500 mln zł. Termin wprowadzanej regulacji przewidziany jest na 1 lutego 2015 r.
Zdaniem pracodawców projektowana regulacja jest słuszna i zasadna.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego