Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Przedmiotem obrad Zespołu ds. prawa pracy i układów zbiorowych w dniu 4 listopada br. był Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 20 października 2014 r.). Posiedzenie zwołane na wniosek Konfederacji Lewiatan poprowadził Pan Maciej Sekunda – Przewodniczący Zespołu. Stronę rządową reprezentował Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko. W spotkaniu brali udział reprezentanci każdej z czterech organizacji pracodawców – BCC-Związek Pracodawców, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego. Zabrakło udziału przedstawicieli związków zawodowych.
Strona rządowa przedstawiła cele i przesłanki projektowanych zmian przepisów Kodeksu pracy, których istota polega przede wszystkim na:
1) utrzymaniu w Kodeksie pracy trzech rodzajów umów o pracę, tj. umowy o pracę na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony – z jednoczesnym dookreśleniem specyfiki umowy o pracę na okres próbny oraz wprowadzeniem nowych zasad dotyczących możliwości zawierania umów o pracę na czas określony (poprzez wskazanie maksymalnego dopuszczalnego czasu ich trwania oraz dopuszczalnej liczby takich umów),
2) umożliwieniu wypowiadania umów o pracę zawartych na czas określony z mocy przepisów Kodeksu pracy,
3) uzależnieniu długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, analogicznie jak w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,
4) wprowadzeniu możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia przez pracodawcę.
W efekcie oczekuje się ograniczenia nieuprawnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony w sytuacji, gdy powinny być zawierane umowy o pracę na czas nieokreślony, zwiększenia adekwatności zawieranych umów do faktycznych relacji między pracodawcą i pracownikiem.
Zaproponowane zmiany w obszarze regulacji terminowych umów o pracę zmierzające do ograniczenia ich nadmiernego wykorzystywania uwzględniają wydany w dniu 13 marca br. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-38/13 Nierodzik i są zgodne z wymogami dyrektywy Rady 99/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. dotyczącej Porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC).
Podczas posiedzenia Zespołu przedstawiciele strony pracodawców zgłosili jedynie generalne uwagi do projektu; uwagi szczegółowe zostaną przedstawione podczas kolejnego posiedzenia Zespołu, które zaplanowano na 18 listopada br., oraz w toku konsultacji społecznych, do których projekt został skierowany 21 października br. Data ich zakończenia to 21 listopada br.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego