Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego

09-12-2014

W dniu 5 grudnia 2014 r. odbyło się czwarte w br. posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. rozwoju dialogu społecznego, któremu przewodniczył Pan Zbigniew Żurek – Wiceprezes BCC.
W spotkaniu uczestniczyli statutowi członkowie Zespołu reprezentujący strony: pracodawców i rządową.
Stronę rządową reprezentował Pan Mariusz Haładyj – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
W posiedzeniu udział wzięli także przedstawiciele sześciu biur wojewódzkich komisji dialogu społecznego (WKDS).

Proponowany porządek obrad obejmował:

  1. Aktualną sytuację dialogu społecznego.
  2. Informację BCC na temat inicjatyw społeczno-gospodarczych.

Pan Przewodniczący Zbigniew Żurek poinformował o obecnym stanie autonomicznych rozmów między organizacjami pracodawców a organizacjami związkowymi, dotyczących wypracowania wspólnej propozycji zmian w obszarze dialogu społecznego, w tym w zakresie funkcjonowania instytucji dialogu społecznego na poziomie krajowym i regionalnym.
Strona społeczna ustaliła, że pracodawcy i związkowcy opracują własny projekt założeń do nowej ustawy regulującej zasady dialogu społecznego w Polsce. Partnerzy społeczni znajdują się obecnie na etapie końcowych ustaleń, blisko zamknięcia rozmów siedmiu reprezentatywnych organizacji. Zgodnie z założeniami, wspólny projekt (lub projekty odrębne) zostanie przedłożony stronie rządowej, co da początek negocjacjom trójstronnym, w toku których trzy równoprawne strony powinny uzgodnić tryb dalszego procedowania nad projektem.

Pan Z. Żurek  podkreślił, że niezależnie od rozmów prowadzonych przez organizacje reprezentatywne na szczeblu centralnym, były przekazywane różne propozycje i inicjatywy lokalne, głównie w ramach WKDS.

W toku dyskusji pojawił się problem reprezentatywności organizacji związkowych i pracodawców – w kontekście konsultacji społecznych z organizacjami niezrzeszonymi. Poruszono również kwestię samorządu gospodarczego, który okazuje się coraz bardziej potrzebny i którego domaga się coraz więcej środowisk.

Pan Minister M. Haładyj poinformował, że Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw i że w przyszłym tygodniu projekt ten trafi do konsultacji społecznych. Zwrócił się do członków Zespołu z prośbą o uwagi.

Pan Z. Żurek przedstawił informację na temat najważniejszych inicjatyw BCC związanych z problemami gospodarczymi oraz rynkiem pracy, które były podejmowane w lożach tej organizacji w 2014 roku.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: