Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Trójstronna Komisja o kształceniu zawodowym i nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy

11-12-2014

Obrady Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w dniu 10 grudnia 2014 r. skupiły się wokół problematyki systemu kształcenia zawodowego w Polsce, w tym potrzeby stymulowania rozwoju struktury kształcenia ponadpodstawowego dostosowanego do oczekiwań rynku pracy oraz promocji różnorodności form organizacji kształcenia zawodowego.

Posiedzenie poprowadził Minister Pracy i Polityki Społecznej – Przewodniczący TK – Władysław Kosiniak-Kamysz. W posiedzeniu wzięła udział Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz wiceministrowie z resortów: gospodarki, nauki i szkolnictwa wyższego, finansów, infrastruktury i rozwoju, administracji i cyfryzacji.

Uczestnicy dyskusji na temat kształcenia zawodowego wskazywali na potrzebę wypromowania modelu kształcenia zawodowego w Polsce i zwiększenia jego roli oraz atrakcyjności poprzez zrównoważony i nowoczesny rozwój. Kształcenie zawodowe powinno być skoordynowane z potrzebami poszczególnych sektorów gospodarki, co implikuje konieczność rozwoju współpracy z pracodawcami już na etapie opiniowania kierunków rozwoju szkolnictwa zawodowego, a następnie samego procesu kształcenia.

W kontekście niedocenianej dziś wartości szkolnictwa zawodowego Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał na potrzebę wzmocnienia etosu pracy. Zadeklarował także podjęcie dalszych działań mających na celu wsparcie procesu doradztwa zawodowego, w tym wzmocnienie kompetencji diagnostycznych doradców.

Minister J. Kluzik-Rostkowska wskazała na konieczność podjęcia zintegrowanych działań w celu rozwoju nowoczesnego szkolnictwa zawodowego w Polsce tak, by nie tworzyło ono oferty edukacyjnej drugiego czy trzeciego wyboru.

Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do potrzeby podjęcia pilnych działań wspólnych mających na celu opracowanie programu wdrażania i upowszechniania systemu kształcenia dualnego w Polsce, czego dowiedli przyjmując dokument o nazwie Deklaracja współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego.

W drugiej części posiedzenia TK Sekretarz Stanu w MPiPS Jacek Męcina przedstawił informację na temat aktualnego etapu, nad którym trwają prace w związku z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Konieczność przygotowania projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy wynikała z istotnego pogorszenia koniunktury gospodarczej na krajowych oraz zagranicznych rynkach towarowych, które wystąpiło w następstwie wprowadzenia ograniczenia wwozu produktów na terytoria innych krajów, skutkującego pogorszeniem sytuacji finansowej przedsiębiorców. Celem nowelizacji ww. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy jest umożliwienie zastosowania przewidzianych w tej ustawie instrumentów pomocowych, skierowanych na wspieranie zatrudnienia poprzez dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami, zatrudnionych przez przedsiębiorców, u których nastąpiło (czasowe) przejściowe pogorszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem czasowego ograniczenia wwozu produktów na terytoria innych krajów. Termin wprowadzanej regulacji przewidziany jest na 1 lutego 2015 r.

Posiedzenie TK w dniu 10...

Posiedzenie TK w dniu 10...

Posiedzenie TK w dniu 10...

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: