Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych, które odbyło się 25 listopada br. stanowiło realizację zapowiedzi z poprzedniego posiedzenia Zespołu i w całości poświęcone było prezentacji formalnych stanowisk partnerów społecznych do Projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projektu z dnia 20 października 2014 r.). Stronę rządową w posiedzeniu reprezentował Podsekretarz Stanu w MPiPS Radosław Mleczko, a poprowadził je Maciej Sekunda (Konfederacja Lewiatan) – Przewodniczący Zespołu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pracodawców, zabrakło udziału przedstawicieli strony związkowej.
Jak poinformował Przewodniczący Zespołu, strona pracodawców przygotowała wspólne stanowisko do przedmiotowego projektu.
W imieniu strony pracodawców stanowisko to, skierowane już do MPiPS na piśmie, przedstawiła Grażyna Spytek-Bandurska (Konfederacja Lewiatan) podkreślając, że pracodawcy dostrzegają konieczność dokonania zmian prawnych w zakresie umów terminowych, a propozycje rządowe uważają za wyważone.
Najistotniejsze uwagi oraz propozycje niektórych rozwiązań zgłoszone przez pracodawców przedstawiają się następująco:
• 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy
• 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 12 miesięcy
• 2 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 36 miesięcy
Ponadto propozycja pracodawców zawiera zmianę rozpoczęcia liczenia okresu wypowiedzenia.
Podsumowując spotkanie wiceminister R. Mleczko zapewnił, że wszystkie uwagi i propozycje, jakie wpłynęły do MPiPS w toku konsultacji społecznych, zostaną poddane szczegółowej analizie.
Przewodniczący M. Sekunda zapowiedział, że kolejne posiedzenie Zespołu zaplanowane jest na 9 grudnia br., a w porządku obrad przewidziano problematykę tzw. sygnalistów.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego