Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 11 lutego 2015 roku w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. W spotkaniu udział wzięli członkowie Zespołu ze strony związków zawodowych, strony pracodawców i strony rządowej.
Zagadnienia poruszane przez Zespół dotyczyły:
1. projektu ustawy o pracy na statkach morskich,
2. umów bilateralnych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania w roku 2014 oraz planu na rok 2015,
3. prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej,
4. interpretacji przepisów skarbowych w kontekście świadczenia usług związanych m.in. z ochroną środowiska i utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych – sprawa Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.,
5. przestrzegania przez Rzeczpospolitą Polską konwencji MOP dotyczących prawa zrzeszania się, układów zbiorowych pracy oraz prawa do strajku,
6. problemu archiwizacji zatrudnienia polskich marynarzy, w kontekście polskiego prawa pracy ze szczególnym uwzględnieniem nabywania praw do emerytur
i rent,
7. udziału Rządu RP w badaniach nad przyczynami katastrof morskich z udziałem obywateli RP (w kontekście tragedii m/v CEMFJORD).
Założenia do projektu ustawy o pracy na statkach morskich zostały przyjęte przez Radę Ministrów w lipcu 2014 r. Obecnie procedowany jest projekt ustawy. Po przedstawieniu informacji o stanie prac, strona związkowa postulowała uwzględnienie przez stronę rządową uwag zgłaszanych w trakcie konsultacji społecznych oraz wnioskowała o dalsze uzgodnienia treści projektu ustawy.
W kwestii procesu prywatyzacji PŻB, związki zawodowe i pracodawcy zaapelowali do rządu o wstrzymanie prywatyzacji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
Dodatkowo podczas spotkania przedstawiono dotychczasowe wyniki prac Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich nad przyczynami katastrofy m/v CEMFJORD.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego