Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

25-02-2015

W dniu 24 lutego 2015 r. odbyło się pierwsze w bieżącym roku posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Spotkanie prowadził Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych.

W spotkaniu udział wzięli:

-        Pan Marek Bucior – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – przedstawiciel strony rządowej w Zespole,

-        przedstawiciele strony pracodawców,

-        przedstawiciele Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,

Proponowany porządek obrad:

  1. Projekt z dnia 13 stycznia 2015 r.  ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych.
  2. Projekt z dnia 4 lutego 2015 r. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

ad 1.

Pan Marek Bucior – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przedstawił zebranym przedmiotowy projekt ustawy. Poinformował, że obecnie projekt ten jest w fazie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Omówiona została geneza zaproponowanych zmian i oczekiwane skutki. Podkreślono, że zmiany te oparte są na obiektywnych przesłankach i przyczynią się do uporządkowania obecnego stanu prawnego. Nie będą też generowały skutków finansowych po stronie pracodawców innych niż pierwotnie przewidzianych ustawą z 2008 r.

W projekcie zaproponowano rozszerzenie kompetencji władczych PIP poprzez dokonanie takich zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, które pozwolą temu organowi na merytoryczną ocenę procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac jako prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Omawiany projekt przewiduje także wprowadzenia stosownych zmian w ustawie o emeryturach pomostowych z dnia19 grudnia 2008 r.

ad 2.

Pan Marek Bucior – przypomniał, że przedłożony projekt Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków realizuje delegację zawartą w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Projektowane rozporządzenie określa nowe kategorie ryzyka i odpowiadające im stopy procentowe składki.

W stosunku do obowiązującej regulacji tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki zachowało 28 grup działalności. Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczy 8 grup, natomiast w przypadku 28 grup efektem zmiany kategorii ryzyka jest obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Najniższa stopa procentowa składki wynosi obecnie 0,40% (dotychczas 0,67%), natomiast najwyższa wynosi 3,60% (dotychczas 3,86%) i dotyczy górnictwa ropy naftowej
i gazu ziemnego.

Ponieważ stopa procentowa składki dla płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz dla płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności oznacza to, że w nowym roku składkowym dla tych płatników składek będzie ona niższa i wyniesie 1,80% (obecnie 1,93%).

Natomiast ci płatnicy składek, którzy nie składali informacji ZUS IWA z uwagi na brak obowiązku jej składania, składkę na ubezpieczenie wypadkowe opłacają według stopy procentowej właściwej dla ich grupy działalności.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: