Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
15 kwietnia 2015 r. odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych w całości poświęcone dyskusji na temat projektowanych zmian dotyczących przechowywania dokumentacji pracowniczej. Projekt ustawy nowelizującej Kodeks pracy w tym zakresie został przygotowany przez ministerstwo gospodarki we współpracy z ministerstwem pracy i polityki społecznej. W spotkaniu, które poprowadził Przewodniczący Zespołu - Maciej Sekunda (Konfederacja Lewiatan), stronę rządową reprezentował podsekretarz stanu w MPiPS Radosław Mleczko oraz podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Mariusz Haładyj.
Szacuje się, że łączne roczne koszty administracyjne u przedsiębiorców z tytułu prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej wynoszą ok. 130 mln PLN. Projektowane zmiany mają na celu ograniczenie kosztów ponoszonych przez pracodawców z tytułu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników i polegają na ograniczeniu zakresu i czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej przez pracodawców. Proponuje się trzy okresy przechowywania: (1) okres zatrudnienia (tj. zniesienie obowiązku przechowywania dokumentu po zakończeniu zatrudnienia u danego pracodawcy), (2) pięcioletni okres po ustaniu zatrudnienia (dla dokumentacji, która może być pomocna przy dochodzeniu roszczeń ze stosunku pracy) oraz (3) pięćdziesięcioletni okres po ustaniu zatrudnienia (co do zasady, dotyczący dokumentów gromadzonych dla celów emerytalno-rentowych). Dla okresów przechowywania tylko przez czas zatrudnienia (0 lat) oraz przez 50 lat przewiduje się opracowanie zamkniętych katalogów dokumentów. Pozostałe dokumenty podlegałyby obowiązkowi przechowywania przez okres 5 lat od ustania zatrudnienia.
Projektodawcy uwzględnili możliwość uregulowania w ustawach szczególnych odrębnych okresów przechowywania dla dokumentów z zakresu niektórych pragmatyk branżowych (np. służby mundurowe, służba dyplomatyczna).
Zaprojektowane rozwiązania będą zatem na nowo, w sposób optymalny z punktu widzenia kosztów i ochrony praw pracowniczych i emerytalnych, kształtowały zasady ogólne przechowywania dokumentacji pracowniczej, z uwzględnieniem zasady nienaruszania dotychczasowych uprawnień pracowników.
Konsultacje publiczne projektu trwają do 23 kwietnia br.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego