Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
28 maja br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. prawa pracy i układów zbiorowych w całości poświęcone zagadnieniu zatrudnienia niepracowniczego w aspekcie jego ochrony i wykonywania obowiązku państwowej kontroli nad warunkami wykonywania takiej pracy.
W opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, który wystąpił do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o wszczęcie debaty na ten temat, obecnie obowiązujące przepisy w niedostatecznym stopniu chronią osoby wykonujące pracę na innej podstawie, niż stosunek pracy, co może być przedmiotem oceny w świetle postanowień Konstytucji RP. Podsekretarz stanu w MPiPS Radosław Mleczko zapewnił, że zaniepokojenie RPO wpisuje się w prowadzone w resorcie prace i analizy dotyczące rynku pracy, w tym zmiany w modelu pracy, a próba odpowiedzi na wyzwania związane z obecnością na rynku pracy zatrudnienia atypowego, znajduje się wśród priorytetów Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wiceminister R. Mleczko wskazał na konkretne decyzje, projekty i działania podejmowane przez MPiPS i zadeklarował gotowość do szerokiego dialogu.
O problemie, który na posiedzeniu Zespołu w imieniu RPO naświetlił pan Lesław Nawacki – Dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, dyskutowali przedstawiciele strony pracodawców, Państwowej Inspekcji Pracy oraz eksperci ministerstwa pracy i polityki społecznej. Obrady poprowadził pan Maciej Sekunda – Przewodniczący Zespołu.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego