Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

07-07-2015

W dniu 7 lipca 2015 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Spotkanie prowadził Pan Jan Klimek – Przewodniczący Zespołu problemowego TK ds. ubezpieczeń społecznych.

W spotkaniu udział wzięli:

-        przedstawiciele strony pracodawców oraz strony rządowej w Zespole,

-        przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników ZUS,

-        przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,

-        przedstawiciel Ministerstwa Finansów,

-        przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

-        eksperci zgłoszeni przez BCC.

Proponowany porządek obrad:

  1. Informacja ZUS dotycząca zaświadczeń A1 dla pracowników delegowanych.
  2. Stanowisko ZUS, obejmujące kwestie leżące w kompetencji zakładu, w odniesieniu do problematyki podniesionej w Liście otwartym z dnia 18 kwietnia br., skierowanym przez Zarząd Główny Związku Zawodowego Pracowników ZUS do Ministra Pracy i Polityki Społecznych.

ad 1.

Pani Dyrektor Ewa Kosowska – ZUS– realizując ustalenia z posiedzenia Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się w dniu 1 grudnia 2014 r., przedstawiła informację za 2014 r. dotyczącą zaświadczeń A1 dla pracowników delegowanych za granicę. Z przekazanych danych jednoznacznie wynika, że po czerwcu 2014 r., tj. po wyroku Sądu Najwyższego sygn. akt II UK 550/13, nie nastąpił spadek potwierdzanych przez Oddziały ZUS zaświadczeń A1. Uwagę zwrócić na fakt, że w lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku w stosunku do czerwca nastąpił nawet nieznaczny wzrost liczby zaświadczeń. Ogółem Oddziały ZUS w 2014 r. potwierdziły 428 tys. zaświadczeń A1, w tym 246 tys. dla pracowników delegowanych za granicę. Odmowną decyzję dotyczącą potwierdzenia zaświadczenia A1 w 2014 r. Oddziały ZUS wydały w 1023 przypadkach.

Podsumowując należy stwierdzić, że przywołany powyżej wyrok Sądu Najwyższego nie miał wpływu na wzrost odmów potwierdzenia zaświadczeń A1 dla pracowników delegowanych. Ponadto z danych wynika, że procent decyzji o odmowie potwierdzenia zaświadczeń A1, w okresie wskazanych czterech miesięcy, w stosunku do liczby wniosków – wyniósł 1,64%.

Poinformowano także, że z posiadanych przez ZUS danych wynika, że żaden z Oddziałów ZUS nie odmówił potwierdzenia zaświadczenia A1 z powodu nie osiągnięcia przez firmę obrotów na poziomie minimum 25%.

ad 2.

Pani Prezes Elżbieta Łopacińska – ZUS - odniosła się do problemów zasygnalizowanych przezZarząd Główny Związku Zawodowego Pracowników ZUS podniósł w Liście otwartym z dnia 18 kwietnia br. skierowanym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Poinformowała, że w dniu 25 czerwca 2015 r. po blisko 4 latach trwania sporu zbiorowego, w Centrali ZUS w Warszawie zostało zawarte Porozumienie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a stroną związkową – Związkiem Zawodowym Pracowników ZUS i Organizacją Zakładową NSZZ „Solidarność”-80 w ZUS. Zmiana podejścia ze strony Pracodawcy pozwoliła na przełamanie impasu w dotychczas prowadzonych rokowaniach sporu zbiorowego w najistotniejszej dla pracowników ZUS kwestii – podwyżek.

Następnie udzieliła wyczerpujących wyjaśnień dotyczących pozostałej, leżącej w zakresie kompetencji ZUS, problematyki podniesionej przez ZG ZZP ZUS w ww. Liście. Wyjaśnienia te znalazły także odzwierciedlenie w piśmie wyjaśniającym skierowanym do resortu pracy.

Poinformowała, że raz na kwartał będą odbywały się spotkania Zarządu ZUS z przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących pracowników Zakładu. Najbliższe spotkanie zaplanowano na 15 lipca br.

Pan Minister Marek Bucior – MPiPS– przedstawił informację dotyczącą poruszonych w Liście otwartym kwestii mających charakter ogólnospołeczny. Poinformował o bieżącej sytuacji m.in. w zakresie minimalnego wynagrodzenia, odmrożenia funduszu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej oraz zmian w systemie emerytalnym.

Podkreślił także, że wszelkie ewentualne zmiany ustawowe muszą bezwzględnie honorować zasady określone w Konstytucji RP.

Przypomniał także, że zgodnie z nakazem ustawowym, 2016 r. jest rokiem przeglądu powszechnego systemu emerytalnego.

Panie Dorota Merska i Marzena Biel – Wiceprzewodniczące ZZ Pracowników ZUS  - przedstawiły problemy i oczekiwania pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Szczególną uwagę zwrócono na kwestie dotyczące wysokości wynagrodzeń pracowników Zakładu, systemów informatycznych, poprawy organizacji i warunków pracy.

 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: