Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Dnia 21 września 2015 r. rozpoczęła się kolejna kadencja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w UE.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), European Economic and Social Committee (EESC) to organ doradczy Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Jego zadaniem jest wyrażanie opinii na temat polityki gospodarczej i społecznej w ramach Unii Europejskiej oraz w sprawach mogących nieść z sobą reperkusje dla sytuacji ekonomicznej i społecznej w UE. EKES jest reprezentacją różnych środowisk społeczno-gospodarczych zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Liczba członków Komitetu nie przekracza 350. Pracują oni w trzech grupach: I – pracodawców, II – pracobiorców, III – interesów różnych.
Polsce przypada w Komitecie 21 miejsc. Polscy kandydaci do Komitetu wyłonieni zostali w drodze krajowej procedury określonej w „Zasadach wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Ekonomiczno-Społecznego ma kadencję 2015-2020”. Nominacji Kandydatów na członków Komitetu dokonuje Rada UE po konsultacji z Komisją Europejską (art. 302 TFUE).
Lista nowych członków EKES jest dostępna pod linkiem: http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10954-2015-INIT/en/pdf
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego