Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Szkolenie dla pracowników nowotworzonych biur Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego (WRDS) oraz pracowników biur Wojewódzkich Komisji i Dialogu Społecznego (WKDS)

02-10-2015

W dniach 29 września oraz 1 października 2015 r. w CPS „Dialog” odbyło się szkolenie w formie warsztatów pt. Rola Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego w kształtowaniu regionalnego dialogu społecznego – działanie Komisji Dialogu Społecznego – teoria, praktyka, potrzeby, zorganizowane przez Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Uczestników powitali, życząc owocnego przebiegu warsztatów, a następnie odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących wątpliwości związanych funkcjonowaniem WRDS, Pan Marek Waleśkiewicz – Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego oraz Pani Agata Oklińska – Zastępca Dyrektora Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego MPiPS

W dniu 11 września 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca br. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1240), która zakłada utworzenie w województwach, na zasadzie fakultatywności, w miejsce dotychczas działających przy Urzędach Wojewódzkich - WKDS, Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego – WRDS. Na wspólny wniosek partnerów społecznych marszałek będzie decydował o utworzeniu WRDS, a poprzez przeniesienie obsługi rady do urzędu marszałkowskiego – będzie czuwał nad prawidłowością jej działania.

Celem szkolenia było wprowadzenie uczestników w realia funkcjonowania Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, przede wszystkim w kontekście budowania regionalnego dialogu społecznego przez sekretariat Rady. Pomogli w tym pracownicy biur Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego, którzy zostali również zaproszeni na to szkolenie i mieli możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami z zakresu obszaru działania instytucji dialogu regionalnego. Stworzono też możliwość wspólnego przedyskutowania standardów działania WRDS i ich sekretariatów, tak by efektywność podejmowanych działań była jak najwyższa. Szkolenie pozwoliło także na bardziej wnikliwe i dogłębne poznanie kwestii związanych z dialogiem społecznym, co w efekcie powinno przyczynić się do lepszej jakości wykonywanych zadań, wynikających z przedmiotowej ustawy.

W szkoleniu udział wzięli przedstawiciele – 15 Urzędów Marszałkowskich oraz 12 Urzędów Wojewódzkich.

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: