Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 15 października 2015 roku w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. W spotkaniu udział wzięli członkowie Zespołu ze strony związków zawodowych, strony pracodawców i strony rządowej. Spotkanie prowadził współprzewodniczący Zespołu ze strony pracodawców Pan Paweł Szynkaruk.
Dyskusja skupiła się głównie na Ustawie o pracy na morzu. Pani Dorota Pyć, Podsekretarz Stanu w MIR poinformowała, że przepisy ustawy implementują do polskiego prawa Konwencję o pracy na morzu (MLC). W ustawie uregulowano zagadnienia dotyczące: praw i obowiązków stron umowy o pracę na statkach morskich o polskiej przynależności; pośrednictwa pracy na statkach polskich lub obcych; ochrony zdrowia, ochrony socjalnej i bezpieczeństwa pracy. W najbliższym czasie opracowane zostaną projekty przepisów wykonawczych, które będą konsultowane ze stroną społeczną.
Związki zawodowego, stwierdziły iż w procesie legislacji TZ ds. Żeglugi został pominięty a uwagi związków zawodowych nie zostały uwzględnione.
Następnie Pan Wojciech Chmielewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa przedstawił projekt programu rozwoju branży przewozów promowych przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 13.10.br. Podkreślił, że celem programu jest efektywne wsparcie spójnego i zrównoważonego rozwoju potencjału branży przewozów promowych w oparciu o aktywa podmiotów nadzorowanych przez MSP, z uwzględnieniem wpływu na branże towarzyszące, w tym rozwój portów morskich oraz branży stoczniowej.
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów przedstawił aktualny stan negocjacji umów bilateralnych dotyczących unikania podwójnego opodatkowania.
W końcowej części spotkania przedstawiciel strony pracowników DCT przedstawił problemy związane z brakiem poszanowania praw pracowniczych na terminalu DCT.
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego