Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści

treść

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa

10-02-2016

W dniu  9 lutego 2016 r. w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa, na którym omawiano:

  1. Planowane zmiany w Ustawie o VAT;
  2. Sytuację w sektorze hutniczym z uwzględnieniem zapobiegania konkurencji ze  strony unijnych i pozaunijnych krajów, w których są niskie ceny nośników energii  oraz jest brak lub są rekompensowane koszty  polityki klimatycznej;
  3. Nieuczciwą  lub agresywną konkurencję ze strony pozaunijnych krajów, w szczególności ze  strony Białorusi i Chin;
  4. Działania  związane z rozpoczęciem działalności Grupy Wysokiego Szczebla ds. Przemysłów  Energetycznych na terenie Unii Europejskiej;
  5. Ewentualne  zmiany w Regulaminie działalności ZT ds. SWRH.

Było to pierwsze posiedzenie Zespołu po blisko 3 letnim okresie zawieszenia przez związki zawodowe udziału w pracach ciał dialogu społecznego.

Stronę rządową reprezentowali: Pan Marcin Zieleniecki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Marek Zagórski– Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa,.

Na wniosek strony społecznej Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Pan M. Zieleniecki wyjaśnił formułę funkcjonowania Zespołu Trójstronnego w odniesieniu do Rady Dialogu Społecznego. Podkreślił, że działania tych ciał dialogu prowadzone są niezależnie. Prace Zespołu Trójstronnego uregulowane są zapisami wypracowanego przez strony Regulaminu. 

Przedstawiciele Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej zaprezentowali multimedialną ilustrację  sytuacji w polskim sektorze hutniczym na tle Europy i świata. Wskazali na zagrożenia dla polskiego hutnictwa wynikające m.in. z nieuczciwej lub agresywnej konkurencji stosowanej przez kraje z poza Unii Europejskiej, potrzeby wzmocnienia konkurencyjności branży poprzez ulgi lub obniżenie kosztów energii elektrycznej, ryzyka dla hutnictwa  w kontekście zaostrzania regulacji handlu uprawnieniami do emisji CO2 (Dyrektywa ETS), monitoringu zapobiegania wyłudzeniom VAT, którego mechanizm odwróconego obciążenia wprowadzony w 2013 roku przyniósł zamierzone efekty. Zagrożeniem dla sprawnego funkcjowaniu branży  jest także luka pokoleniowa w zatrudnieniu. Problemem jest niedobór specjalistów posiadających odpowiednie  kwalifikacje zawodowe do podjęcia zatrudnienia w sektorze hutniczym.

W wyniku dyskusji strony postanowiły o sformalizowaniu prac Zespołu poprzez:

  • wypracowanie projektu nowego Regulaminu Zespołu,
  • zapewnienie reprezentatywności strony rządowej w posiedzeniach Zespołu,
  • powiększenie składu Zespołu o przedstawicieli  strony związkowej branży koksowniczej oraz po stronie rządowej o przedstawiciela Ministerstwa Energii.

Ustalono, że kolejne posiedzenie Zespołu odbędzie się w marcu br.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 21-04-2022
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: